PD-1 inhibitörü (nivolumab) alan metastatik kanserli hastalarda retrospektif olarak nivolumab tedavisinin sistemik inflamasyon indeksi, hemogram parametreleri ve ürik asit/alt oranı üzerine etkisi
Retrospective analysis of the effect of nivolumab treatment on systemic inflammation index, hemogram parameters, and uric acid/alt ratio in metastatic cancer patients receiving a PD-1 inhibitor (nivolumab)
- Tez No: 947571
- Danışmanlar: PROF. DR. NADİRE KÜÇÜKÖZTAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Nivolumab, böbrek hücreli karsinom, malign melanom ve küçük hücreli olmayan akciğer kanseri (NSCLC) dahil olmak üzere çeşitli metastatik kanserlerde umut verici etkinlik göstermiştir. SII, solid tümörlerde ve koroner arter hastalıklarında prognoz göstergesi ve mortalite ilişkili gösterge olarak kullanılmaktadır. Biz çalışmamızda Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Onkoloji kliniğine başvuran metastatik kanserli hastalarda retrospektif olarak PD-1 inhibitörlerinin sistemik inflamasyon indeksi, Hemogram Parametreleri ve Ürik Asit/ALT Oranı üzerine etkisini araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Bolu Abant İzzet Baysal Eğitim Araştırma Hastanesi Tıbbi Onkoloji Kliniğine 2021-2024 tarihleri arasında başvuran 53 hastanın laboratuvar ve klinik verileri retrospektif olarak analiz edilmiştir. Hastaların demografik bilgileri, nivolumab kullanım durumları sistemik inflamasyon indeksi, Hemogram Parametreleri ve Ürik Asit/ALT değerleri ve klinik verileri analiz edilmiştir. Bulgular: Nivolumab kullanan 53 hastanın 43'ü erkek 10'u kadındır. Hastaların yaş ortalaması 68,62 ± 9,24'tür. Hastaların 29'u sigara kullanır iken 24'ü kullanmıyordu. Hastaların 33'ü NSCLC, 13'ü RCC ve 7'si MM'du. Hastaların tüm demorafik verileri sistemik inflamasyon indeksi, Hemogram Parametreleri ve Ürik Asit/ALT Oranı ile karşılaştırılarak tedaviye yanıtına bakılmıştır. Lojistik regresyon analizinde ürik asit/ALT oranının tedaviye yanıtı tahmin etmede anlamlı bulgu saptandı. Sonuç: Nivolumab kullanan metastatik kanserli hastalarda sistemik inflamasyon indeksi, Hemogram Parametreleri ve Ürik Asit/ALT Oranı'nın tedaviye yanıta göre değerlendirildi. Lojistik regresyon analizinde ürik asit/ALT oranının tedaviye yanıtı tahmin etmede anlamlı bulgu saptandı. fakat bu konuda daha kapsamlı, çok merkezli çalışmalar yapıldığında anlamlı sonuçlar elde edileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Objective: Nivolumab has shown promising efficacy in various metastatic cancers, including renal cell carcinoma (RCC), malignant melanoma (MM), and non-small cell lung cancer (NSCLC). The Systemic Immune-Inflammation Index (SII) is used as a prognostic indicator and mortality-related marker in solid tumors and coronary artery diseases. In our study, we aimed to retrospectively investigate the effects of PD-1 inhibitors on systemic immune inflammation, hemogram parameters, and the uric acid/ALT ratio in metastatic cancer patients admitted to the Bolu Abant İzzet Baysal University Oncology Clinic. Materials and Methods: The laboratory and clinical data of 53 patients who applied to the Medical Oncology Clinic of Bolu Abant İzzet Baysal Training and Research Hospital between 2021 and 2024 were retrospectively analyzed. The demographic information, nivolumab usage status, systemic immune inflammation, hemogram parameters, uric acid/ALT values, and clinical data of the patients were examined. Results: Of the 53 patients receiving Nivolumab, 43 were male and 10 were female. The mean age of the patients was 68.62 ± 9.24 years. Twenty-nine patients were smokers, while 24 were non-smokers. Among the patients, 33 had NSCLC, 13 had RCC, and 7 had MM. All demographic data of the patients were compared with the Systemic Inflammation Index, Hemogram Parameters, and Uric Acid/ALT Ratio to assess treatment response. Logistic regression analysis revealed that the uric acid/ALT ratio was a significant predictor of treatment response. Conclusion: Systemic Inflammation Index, Hemogram Parameters, and Uric Acid/ALT Ratio were evaluated according to treatment response in metastatic cancer patients receiving Nivolumab. Logistic regression analysis revealed that the uric acid/ALT ratio was a significant predictor of treatment response. However, we believe that more comprehensive, multicenter studies are needed to obtain more conclusive results.