İstanbul Tıp Fakültesi Romatoloji Bilim dalı lupus nefriti kohortunda ı̇mmunsupresif tedavi yanıtları, nüks oranları ve renal prognoz
Immunosuppressive treatment responses, relapse rates, and renal prognosis in the lupus nephritis cohort of İstanbul Medical Faculty of Rheumatology department
  1. Tez No: 940297
  2. Yazar: GAMZE KEMEÇ TÜRKMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHAR ARTIM ESEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Romatoloji, Rheumatology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
ÖZET İstanbul Tıp Fakültesi Romatoloji Bilim Dalı Lupus Nefriti Kohortunda İmmunsupresif Tedavi Yanıtları, Nüks Oranları ve Renal Prognoz Giriş: Sistemik lupus eritematozus (SLE) birçok organ ve sistemi etkileyen otoimmün bir hastalıktır. Lupus nefriti (LN) önemli bir morbidite ve mortalite nedeni olan en yaygın ve şiddetli tutulumlarından biridir. LN yönetiminde hastalık aktivitesinin kontrolü, nükslerin ve hasarın önlenmesi temel hedeflerdir. Bu bağlamda, renal yanıtın, alevlenmenin ve renal hasarın erken öngördürücülerini tanımak LN hastalarının yönetiminde çok önemlidir. Amaç: İstanbul Tıp Fakültesi Romatoloji Bilim Dalı tarafından takip edilen ve biyopsi ile doğrulanmış LN tanılı hastaları nefrit sınıfına göre klinik, laboratuvar ve histopatolojik özellikleri, indüksiyon ve idame tedavileri ve tedavi yanıtları açısından karşılaştırmayı aynı zamanda nüks, hasar ve remisyon öngördürücülerini belirlemeyi amaçladık. Hastalar ve Yöntemler: 1988 ile 2023 yılları arasında takip edilen 2019 EULAR/ACR kriterlerini karşılayan 1500 SLE hastası değerlendirildi. 2003 ISN/RPS kriterlerine göre İTF Patoloji Bilim Dalı'nda çalışılmış 264 LN tanılı hasta çalışmaya dahil edildi.
Özet (Çeviri)
Immunosuppressive Treatment Responses, Relapse Rates, and Renal Prognosis in the Lupus Nephritis Cohort of Istanbul Medical Faculty of Rheumatology Department Introduction: Systemic lupus erythematosus (SLE) is an autoimmune disease that affects many organs and systems. Lupus nephritis (LN) is one of the most common and severe manifestations, causing significant morbidity and mortality. In the management of LN, the primary goals are to control disease activity, prevent relapses, and avoid damage. In this context, recognizing early predictors of renal response, relapse, and renal damage is crucial in the management of LN patients. Objective: We aimed to compare the clinical, laboratory, and histopathological characteristics, induction and maintenance therapies, and treatment responses of patients diagnosed with biopsy-proven LN followed by the Istanbul Medical Faculty of Rheumatology Department, according to nephritis class, and also determine the predictors of relapse, damage, and remission. Patients and Methods: A total of 1500 SLE patients, who met the 2019 EULAR/ACR criteria, followed between 1988 and 2023 were evaluated. 264 LN patients diagnosed according to the 2003 ISN/RPS criteria and analyzed by the Pathology Department of Istanbul Medical Faculty were included in the study. Results: When comparing proliferative LN with membranous LN, the initial eGFR was lower in proliferative LN (83.1±38.8 ml/min/1.73m² vs.