Kalp dışı cerrahide kardiyak hastaların preoperatif değerlendirilmesi
Evaluation of cardiac patients with non-cardiac surgery
- Tez No: 307849
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLBİN ARICI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Yaş ortalamasının yükselmesi ve yaşam biçiminin getirdiği risk faktörleri toplumdaki kardiyak hasta sayısını giderek artmaktadır. Bu durum ise hastanelere nonkardiyak cerrahi uygulanacak daha fazla sayıda riskli hasta olarak yansımaktadır. Bu risklerin önceden bilinmesi hastaların zamanında tedavi edilebilmeleri ve operasyonda gerekli tedbirlerin önceden alınabilmesi açısından preoperatif değerlendirme çok önemlidir. 1 Ağustos ? 1 Kasım 2011 tarihleri arasında Anestezi Polikliniğine başvuran ve kalp dışı operasyon geçiren hastalar çalışmaya alınmıştır. Kalp dışı cerrahi geçirecek 1113 hasta için anestezi değerlendirme formu dolduruldu. Bu hastalardan 872 tanesi operasyona alındı. Olgular yaş, cinsiyet, cerrahi girişim riski, aktif, kardiyak yakınmaları, unstabil kardiyak durumlar, fonksiyonel kapasite, kardiyak risk değerlendirilmesi, risk indeksi değerlendirilmesi, mevcut tedavileri ve önerilen tedavileri, operasyon sırasında uygulanılan invaziv monitorizasyon, uygulanılan anestezi yöntemi, intraoperatif komplikasyon görülmesi, intraoperatif öneriler ve postoperatif öneriler açısından prospektif olarak değerlendirildi. Çalışmamızdaki 872 hastanın cerrahi bölümlere göre dağılımı: Hastaların 335?si (%38.2) Genel Cerrahi Anabilim Dalı?na, 180?i (%20.5) Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Anabilim Dalı?na, 183?ü (%20.9) Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı?na, 117?si (%14.3) Üroloji Anabilim Dalı?na, 56?sı (%6.4) Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı?na, 6?sı (%0.7) Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Anabilim Dalı?na aittir. Preoperatif değerlendirme sırasında aktif kardiyak yakınma (bilinen kalp hastalığı olması, başvuru sırasında efor dipnesi olması, çarpıntı, göğüs ağrısı şikayetleri) ve klinik risk faktörlerine göre Kardiyoloji Anabilim Dalı tarafından konsülte edilerek, yapılan öneriler dikkate alınmıştır. Hastalarımızda Kardiyoloji Anabilim Dalı konsültasyonuisteme oranı %10.7?dir. Bu oran yaşla birlikte artmaktadır. 60 yaşın üstündeki hastalarda %55.6?dır. 153 hasta 131?i (%85.6) Erasmus Risk İndeksine göre, 20 hasta (%14.4) Goldman Risk İndeksine göre değerlendirilmiştir. Hastaların en sık kullandığı ilaç antihipertansiflerdir. 61 (%53.5) hasta antihipertansif kullanmaktadır. Hastalara Kardiyoloji Anabilim Dalı tarafından en sık önerilen tedavi ß bloker tedavisidir. 16 (%35.6) hastaya ß bloker tedavisi önerilmiştir. Çalışmamızda intraoperatf olarak gerekli tüm önerilere uyulmuş ve gerekli tüm hazırlıklar yapılmıştır. İntraoperatif dönemde 3 (%34.4) hastada indüksiyon sonrası hipotansiyon ve 2 (%22.9) hastada da aritmi izlenmiştir. Bu hastaların hepsi de kardiyolojik değerlendirmeleri yapılmış hastalardır. 5 hasta Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı?nda uygulanılan rutin tedavi protokolleri ile tedavi edilmişlerdir. Bu çalışma ile kalp dışı cerrahi uygulanacak hastalarda preopertif anestezi değerlendirmesi yapılmıştır. Çalışmamızın protokolü ve elde edilen veriler değerlendirildiğinde; yapılan preoperatif değerlendirme yöntemlerinin Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Kliniği için uygulanabilir olduğu gözlenmiştir. İntraoperatif dönemde oluşan komplikasyon sayısının az ve tedavi edilebilir olması da göz önüne alınırsa; çalışmamız protokolü kalp dışı cerrahi uygulanan hastaların preoperatif değerlendirmeleri için etkin olmuştur. Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı klinik protokolünü oluşturmada yardımcı olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Increased life time and risk factors of the modern life style cause more cardiac patients in society. This condition reflects to hospilats as more risky patients needing noncardiac surgical procedures. By assessing these risk factors, we can treat these patients and also take needed measures before operations. Patients undergoing non-kardiac surgery and anesthesia in outpatient clinic were recruited between 1 August - 1 November 2011. Anesthesia form undergoing non-cardiac surgery evalution filled in 1113 patients. 872 of there patients were included in one operation. Patients age, gender, the risk of surgial invention, active cardiac symptoms, unstable situations, functional capacity, cardiac risk assessment, risk assessment index, current treatments and recommended treatments, invasive monitoring during the operation, the method of anesthesia, intraoperative recommendations prospectively evaluated in terms of the recommmendation. Segmental distribution of 872 surgical in our study; General Surgery 335 (20.5%), Ear, Nose and Throat Surgery 180 (20.5%), Gynecology and Obstetrics 183 (20.9%), Urology 117 (14.3%), Thorasic Surgery 56 (6.4%). Active during the preoperative evaluaion of cardiac symptoms (known to have heart disease, exertional dyspnea during the application process, palpitations, chest pain) and by clinical risk factors were consulted by The Department of Cardiology, the recommendations were taken into consideration. Request of The Depertment of Cardiology consultation rate is 10.7% of our patients. This increases with age. In patients > 60 years the prevalence is a high as 55.6%. 131 (85.6%) of 153 patients were evaluated according to risk index of Erasmus. 20 patients (14.4 %) were evaluated risk index according to Goldman. The most common drug used by patients antihypertensive medications. 61 (53.3%) patients use antihypertensive. The maximum recommended therapeutic treatment of ß-blockers. 16 (35.6%) patients were recommended ß-blockers Study all the proposals conform to the required intraoperatively and made all necessary prepations. Intraoperative period, 3 (34.4%) patients after induction of hypotension and 2 (22.9%) patients arrhythmias were observed. All of these patients who had undergone cardiac reviews. 5 patients Anesthesiology and Intensive Care Unit Department of Akdeniz University were treated with routine treatment protocols. Working with the anesthesia preoperative evaluation of patients undergoing noncardiac surgery were made. Data from the study protocol and were evaluated in the preoperative assessment methods can be applied to The Akdeniz University Clinic Anesthesiology and Intensive Care Unit was observed. The number of intraoperative complications have less and can be treated, preoperative evaluation of patients undergoing surgery has been enabled. Clinical protocol of the The Department of Anesthesiology and Intensive Care Unit Akdeniz University can help build.