Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi anestezi yoğun bakım ıı servisine 2009-2011 yılları arasında kabul edilen hastaların kabul zamanlarının mortalite ve yoğun bakımda kalış süresine etkileri
The investigation of mortality differences during admission times, at night, at weekend in the Mediterranean University medical school department intensive care ii between 2009-2011
  1. Tez No: 307853
  2. Yazar: FATMA FİLİZ ERTEKİN BİLGİÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SUAT H. SANLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmada, Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı Anestezi Yoğun Bakım-II servisinde Temmuz 2009? Temmuz 2011 tarihleri arasında kabul edilen olguların hafta içi, hafta sonu, mesai içi, mesai dışı kabullerinde mortalite farkının araştırılması ve sunulması amaçlanmıştır. Çalışmaya 1303 olgu alınmıştır. Olguların %59?u erkek (764 olgu), %41?i kadın (539 olgu) ve ortalama yaşları 55.6±20.2 yıl olarak bulunmuştur. Olguların kabul ediliş yerlerinin dağılımı incelendiğinde; 755 olgunun (%58) ameliyathaneden, 428 olgunun (%33) acil servisten ve 120 (%9) olgunun ise hastanenin diğer servislerinden alındığı görülmüştür. Anestezi Yoğun Bakım Ünitesi?ne hafta içi 1120 (%85) olgu kabul edilirken hafta sonu 183 (%14) olgu kabul edilmiştir. Olguların yoğun bakıma mesai içi ve mesai dışı saatlerde kabulleri karşılaştırıldığında, mesai saatleri dışındaki kabullerde mortalite oranı istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek bulunmuştur. Mesai dışı saatlerde alınan olgularda mortalite %6.3 iken mesai içi alınan olgularda mortalite %3.2 olarak saptanmıştır (p0.05).
Özet (Çeviri)
In this study, cases admitted within working hours, overtime, weekday, weekend admission of the differences in mortality aimed to be presented and searched ın Akdeniz University Medical Faculty Hospital, Department of Anesthesiology and Reanimation, Anesthesia Intensive Care II service between July 2009-July 2011. 1303 cases were included in the study. 59% were male cases (764 cases), 41% were women (539 cases) and their mean age was 55.6±20.2 years. According to the distribution of places of final acceptance of the cases examined, 755 patients (58%) were from operating room, 428 patients (33%) were from the emergency department and 120 patients (9%) were from the hospital's other services. 1120 (85%) patients were admitted during the weekday and 183 (14%) patients were accepted at the weekend in anesthesia intensive care unit. When you look athe mortality differences in admissions to intensive care unit during working inside and outside of business hours, the difference in mortality was significantly higher in admissions of outside of business hours. Mortality was 6.3% during the outside of working hours while the mortality was 3.2% in the overtime (p0.05). APACHE II score of the patients were higher who were admitted to the ICU at the weekend.