Travma dışı akut karın ağrılı geriatrik hastalarda opioid analjezi uygulaması, muayene bulguları ve tanıyı değiştirir mi?
Are opioid analgesic change physical examination findings and clinical diagnosis in non-traumatic geriatric acute abdominal pain patients?
  1. Tez No: 307852
  2. Yazar: FARUK GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUTLU KARTAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmanın amacı 65 yaş üzeri travmatik olmayan akut karın ağrısı ile acil servise başvuran hastalarda opioid analjezik kullanımının fizik muayene bulguları ve tanısal yeterlilik üzerine etkilerini değerlendirmektir. Randomize edilen hastaların ağrı ölçümü için 100 mm görsel analog skala (GAS) kullanıldı. Ağrı tedavisi için 0.1 mg/kg morfin ya da plasebo uygulaması öncesi ve sonrası ağrı değerlendirmesi GAS ile ölçüldü. Çalışma ilacı uygulamadan önce hastanın takibini yapan çalışma hastalarına ve ilaca kör acil tıp uzmanının ve 30 dakika sonra çalışma hastalarına ve çalışma ilacına kör ikinci acil tıp uzmanının fizik muayene bulguları ve ön tanıları kayda alındı. Fizik muayene bulgularındaki değişiklik ve tanısal doğruluk her iki grup arasında karşılaştırıldı. Çalışmaya morfin grubunda 39 plasebo grubunda 41 olmak üzere toplam 80 hasta alındı. Fizik muayenede duyarlılık bulgusunun morfin grubunda 3/39 (%8) plasebo grubunda 3/41 (%8) hastada değiştiği saptandı. Değişiklik her iki grup için karşılaştırıldığında iki grup arasında anlamlı fark bulunmadı (fark %0,4 %95CI %-13,59 to %14,79 p=0,7212). Defans bulgusunun morfin grubunda 6/39 (%15) azaldığı, plasebo grubunda 2/41 (%5) hastada artırdığı saptandı. Her iki grup için değişiklik karşılaştırıldığında gruplar arasında istatistiksel anlamlı fark bulundu ( fark %15 %95 CI %-2,54 to %30,5 p= 0,028). Rebound bulgusunun morfin grubunda 5/39 (%13) azaldığı ve plasebo grubunda 4/41 (%10) hastada arttığı saptandı. Gruplar arasında istatistiksel anlamlı fark bulunmadı (fark %12,8 %95 CI % 0,7 to %27,4 p= 0,057). Tanıda yeterlilik değerlendirildiğinde morfin grubunda ilk uzman için % 80 (31/39), ikinci uzman için %80 (31/39) doğruluk tespit edildi (fark %0 için P=1 %95 CI (-11,75 to 11,75)]. Plasebo grubunda ilk uzman için %76 (31/41), ikinci uzman için %78 (32/41) doğruluk tespit edildi (fark %2 için P=1 %95 CI (-12,6 to16) ]. İki grup arasında istatistiksel anlamlı fark bulunmadı (fark %2,44 %95 CI -6,893% to 12,857% P = 0,9802 ).Morfin ve plasebo uygulanan hastaların ilk ve ikinci GAS skorları arasındaki fark (31,6 mm vs 18,8 mm) karşılaştırıldığında GAS skorlarındaki azalma istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı (P=0,0529 %95 CI - 2,5836 to 0,01634). 65 yaş üzeri akut karın ağrılı yaşlı hastalarda opioid analjezi kullanımı ile fizik muayenede defans bulgusunda istatistiksel olarak anlamlı değişiklik saptanmıştır. Ancak duyarlılık ve rebound bulgularında, tanısal doğrulukta istatistiksel olarak anlamlı değişikliğe neden olmamaktadır. Bu hasta grubunda opioid analjezi tanı doğruluğunda değişikliğe yol açmadan hasta memnuniyetini belirgin olarak arttırmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine if morphine given to emergency department (ED) patients over 65 years old with non traumatic acute abdominal pain can effect the physical examination findings and can differ the diagnosis. Pain was measured with a standard 0- to 100-mm visual analog scale for all randomized patients. 0.1 mg/kg morphine or placebo was given to the patients and pain was measured with VAS before and after the drug administration. Two independent attending physicians blinded to the study patients and administered drug examined the study patients. First attending physicians excamined before drug administration and the second attending physicians 30 minutes after drug administration, and written their examination findings and possible diagnosis for the patients. The changes between physical examination findings and the diagnostic adequacy were compared between the two groups. 80 patients were available for analysis, 39 patients in the morphine group and 41 patients in the placebo group. Palpation tenderness findings on the physical examination were changed in 3/39 (8%) patients in morphine group and 3/41 (8%) patients in placebo group. The difference was not significantly important between two groups (difference 0.4%, % 95 CI %-13.59 to %14.79 p= 0.7212). Abdominal defense findings on the physical examination were decreased in 6/39 (15%) patients in morphine group and were increased in 2/41 (5%) patients in placebo group. The difference was significantly important between two groups (difference %15.4 %95 CI %-2,54 to %30,5 p=0,028). Rebound tenderness findings on the physical examination were decreased in 5/39 (13%) patients in morphine group and were increased in 4/41 (10%) patients in placebo group. The difference was not significantly important between two groups (difference %13 %95 CI % 0,7 to %27,4 p= 0,057).Diagnostic adequacy was 80% consistent (31/39) for the first specialist emergency medicine physician and 80% consistent (31/39) for the second specialist emergency medicine physician in the morphine group (difference for %0 P=1 %95 CI (-11.75 to 11.75). In the placebo group, diagnostic adequacy was 76% consistent (31/41) for the first attending physician and 78% consistent (32/41) for the attendig physician (difference for %2 P=1 %95 CI (-12.6 to16). There were not any significant statistical differences between the two groups (difference %2,440 % 95 CI -6.893% to 12.857% P = 0.9802). The mean differences between the first and second VAS scores of the patients (3,1641 cm vs 1,8805 cm) were compared for the morphine group and for the placebo group. The median decrease in visual analog scale score was not significantly important (P = 0.0529 %95 CI -2.5836 to 0,01634). In conclusion, administering intravenous opioids to patients over 65 years old with acute abdominal pain changes defens findings however does not palpition tenderness and rebound findings and diagnostic adequacy.