Anne veya babasında bipolar duygudurum bozukluğu olan ergenlerde bağlanma örüntüleri ve psikopatoloji
Attachment styles and psychopathology in the adolescent of parents with bipolar mood disorder
  1. Tez No: 307893
  2. Yazar: MUSTAFA ERKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESİN ÖZATALAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Psychiatry, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu araştırmada, BDB?si olan ebeveynlerin ergen çocukları ile kontrol grubunu bağlanma örüntüleri ve psikopatoloji açısından karşılaştırmayı hedefledik. Araştırmaya ebeveynlerinden herhangi birisinde BDB olan 25 ergen, kontrol grubuna ise 28 sağlıklı ergen ve onların sağlıklı ebeveynleri dahil edildi. Katılan ergenler 12-17 yaş aralığında idi. Araştırma ve kontrol grubundaki ergenlere; sosyodemografik veri formu ve İlişki Ölçekleri Anketi (İÖA-E) verilmiş ve K-SADS (Okul çağı çocukları için duygudurum bozuklukları ve şizofreni görüşme çizelgesi Şimdi ve yaşam boyu versiyonu) uygulanmıştır. Araştırma grubundaki BDBsi olmayan ebeveyne ve kontrol grubundaki her iki ebeveyne SCID-I Klinik Versiyon (DSM-IV Eksen I Bozuklukları İçin Yarı Yapılandırılmış Klinik Görüşme) uygulanarak psikopatoloji dışlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aims of this study were to examine the attachment styles and psychopathology in the adolescent children of parents with Bipolar Mood Disorder (BMD). The study included 25 adolescents who had a parent BMD and 28 adolescents whose parents were both healtly, all the children included were between 12-17 years old. All adolescents were screened by using Schedule for Affective Disorders and Schizophrenia for School-Aged Children- Present and Life-time Version (K-SADSPL). The Adolescent Relationship Scales Questionnaire (A-RSQ) were administered to determine attachments styles of adolescents. All parents, except parents with BMD, were screened by using half Structured Clinical Interview for the DSM-IV Axis I Disorders (SCID-I Clinic Version) to exclude psychopathology. In this study it was found that the adolescent children of BMD parents scored significantly higher on dismissing attachment style than adolescent who had healthy parents.