Ratlarda akut spinal kord yaralanmasında nöroprotektif eritropoetinin hem oksijenaz-1 (HO-1) ve nitrik oksit sentaz (NOS) enzimleri üzerine olan etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of neuroprotective erythropoetine on heme oxygenase 1 and nitric oxide syntase enzymes in rats with acute spinal cord injury
- Tez No: 307905
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVAL BOZTUĞ UZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
SKH?ında birincil yaralanma, travma anında gerçekleşmekte olup, doku hasarı ve hücre ölümü sonucu meydana gelir. İkincil yaralanma ise endojen hücre ölümü yollarının aktivasyonu ile sonuçlanan ölüm kaskatının bir sonucudur. Deneysel çalışmalar ve klinik gözlemler spinal kord lezyonlarının daha çok ikincil hasar mekanizmasıyla genişlediğini göstermektedir. Günümüze kadar elde edilen bilgiler ışığında çalışmamızda sıçanlarda klip kompresyon metoduyla gerçekleştirilen deneysel SKH modelinde intraperitoneal (İP) uygulanan EPOnin, HO-1 ve NOS enzimlerine olan etkinliği ile nöronal koruma sağladığını göstermeyi amaçladık. Çalışmada 33 adet erişkin dişi Wistar albino cinsi ratlar dört gruba ayrıldı. Etil karbamate 1.2-1.4 gr/kg ile anestetize edildi. Torakal 6-10 seviyesinden laminektomi uygulandıktan sonra spinal kord iskemisi oluşturulan gruplarda 11 mm. ve 70 gr. kapanma basınçlı klip ile 3 dakika kompresyon uygulandı. Sham grubuna sadece laminektomi uygulandı, iskemi grubuna ise laminektomi sonrası farmakolojik ajan verilmedi. Reperfüzyon başlangıcında Eritropoetin grubuna 5000 Ü/kg İP EPO, Metilprednizolon grubuna ise 30 mg/kg İP MP verildi ve 2 saat sonra spinal kord örneklemesi yapıldı. Patolojik olarak ışık mikroskobisi ile değerlendirildi, biyokimyasal olarak ise Hem Oksijenaz 1 ve Nitrit/Nitrat düzeyi incelendi. Grup Ide Hem Oksijenaz-1 aktivitesi Grup Se göre anlamlı olarak artış gösterirken, Grup M ve Grup Ede Hem Oksijenaz-1 aktivitesi Grup S?e göre anlamlı farklılık göstermedi. Nitrit/Nitrat düzeyinde ise gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmadı. Sonuç olarak; EPOnin nöroprotektif etkinliğinin Nitrik Oksit Sentaz ve Hem Oksijenaz 1 yolakları üzerinden olmadığı sonucuna vardık. Ancak ileri çalısmalarla desteklenmesinin gerektiği, nöronal hücre düzeyinde oluşacak etkilerin moleküler düzeyde çalışmalarla aydınlatılmasının uygun olacağı kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
Primary injury in Spinal Cord Injury (SCI) occurs at the time of trauma that arises from tissue trauma and cell death. Secondary injury is the result of death cascade caused by the activation of endogenous cell death paths. Experimental studies and clinical observations show that spinal cord lesions expand by means of secondary injury mechanisms. We aimed to show that intraperitoneal administration of EPO has neural protection by its effects on HO-1 and NOS enzymes in experimental SCI models using clip compression in light of the ongoing knowledge. 33 adult, female Wistar albino rats were divided into four groups in our study. They were anaesthetised by etil carbamate using 1.2-1.4 gr/kg. After spinal cord ischemia was performed following laminectomy at the levels of thoracal 6 ? 10, compression was administered for 3 minutes with a clip of 11 milimeters and 70 gr closing pressure. Sham group only received laminectomy, in ischemia group no pharmalogical agents were administered after laminectomy. At the beginning of reperfusion, 5000 U/kg IP EPO was given to group Erithropoetine and 30 mg/kg IP MP was given to group Metile Prednisolone and spinal cord sampling was performed after 2 hours. Samples were evaluated pathologically by means of light microscopy, Heme Oxygenase 1 and levels were investigated biochemically. Heme Oxygenase 1 activity was significantly high in Group I with respect to Group S, whereas its activity was not significantly different between Group S, Group M and Group E. For the levels of Nitrit/nitrate, no significant differences were seen between the groups. As a result, we concluded that neuroprotective effects of EPO does not rely on Nitric Oxide Syntase and Heme Oxygenase 1 pathways. But we believe that advanced studies should be performed and studies on molecular levels would be appropriate to enlighten the effects occuring on the basis of neoronal cell.