Ratlarda denetsel akut spinal kord travmasından sonra ependim hücrelerinin elektron mikroskobik analizi
The electron microscopic analysis of rats epandym cells, after experimental acute spinal cord injury
  1. Tez No: 142126
  2. Yazar: ZAFER AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. Y. ŞÜKRÜ ÇAĞLAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET Spinal kord travmaları fiziksel, psikolojik, sosyal ve ekonomik boyutları olan bir antitedir. Amerika Birleşik Devletleri'nde spinal kord travma insidansının yılda 40/1.000.000 kişi olduğu, her yıl on bin yeni olgunun gözlendiği bildirilmektedir. Spinal kord travmaları; tedavi giderleri, hasta ve ailesine olan eziyet ile mutlaka etkin bir tedavi yönteminin bulunması gereken bir patolojidir. Spinal kordda travma ile ilgili deneysel çalışmalar yaklaşık 100 yıl önce başlamıştır. Ve günümüze kadar insanlardaki spinal kord yaralanmalarını taklit eden bir çok deneysel çalışma yapılmıştır.Spinal korda travma sonrası birincil hasarı takip eden ikincil mekanizmalar ile travmanın ciddiyetinin arttığı bu çalışmalar ile gösterilmiştir. Birincil hasar genellikle kompresyon travmaları gibi mekanik kökenli iken ikincil hasarın ana mekanizması iskemi ve spinal kordda iskemi sonrası gelişen enfarktır. Spinal kord travmasından sonra ikincil hasarın mekanizmasını açıklamak için çeşitli teoriler üretilmiş ve üzerinde çalışmalar yapılmıştır. Fizyopatoloji tam olarak aydınlatılamamakla beraber bir dizi kimyasal, biyolojik, metabolik ve hemodinamik süreçlerin etkili olduğu gösterilmiştir. Travma sonrası gelişen mikrosirkulatuar bozuklukların ve nörojenik şok devresine mekanik veya kimyasal ajanlarla yapılacak müdahalelerin nörolojik iyileşmede etken olabileceği düşünülmektedir. Spinal kord travmasında sonra nörolojik-fonksiyonel korunma ve tedavi için çok çeşitli çalışmalar yapılmış çeşitli nöroprotektif ajanlar denenmiştir. Spinal kord travmasından sonra; travma santral kanal çevresindeki ependimal bölgede hücrelerin oluşturduğu proliferasyonu indükler. Bu spinal kord hasarında kaybolan doku yerine doku ve aksonal rejenerasyonu asiste edebilir. Subependimden ziyade sadece santral kanal etrafındaki ependim hücreleri mitotik aktivite gösterir. Memelilerde erişkin spinal kord ependiminde bir miktar proliferatif aktivitenin olduğu bildirilmiştir. Spinal korddaki ependim hücreleri travma gibi eksojen stimülasyona proliferatif yanıt vermektedir. Memeli omurgalıların tersine bazı balıklarda amfibiyanlarda ve 49kertenkelelerde spinal kordda daha tama yakın bir rejenerasyon olduğu bilinmektedir. Rejeneratif prosesin başlatılması ve sürdürülmesinde ependimin çok önemli bir rol aldığı bilinmektedir. Ratların spinal kordunda travmayı takiben geniş kümeler halinde yer değiştirmiş ependim hücreleri ve bununla bağlantılı dilate kanalları bildirilmiştir. Bu çalışmada bu prekürsör hücrelerin erişkin hasarlanmış rat spinal kordunda proliferasyonu, dağılımı ve fenotipini elektron mikroskobisinde ultrasütrüktürel olarak inceledik. Hasardan 3 gün sonra ependim hücrelerinin prolifere olduğu ve santral kanaldan migrate olduğu görüldü. Bunlar genelde perivasküler alanlara migrate olma eğiliminde ve aksonlara yakındı. Lezyonun rostralinde santral kanalın ciddi biçimde genişlediği görüldü ve bu genişlemiş kanal çevresindeki ependimal hücrelerin yüksekliklerininde (boylarında) azaldığı görüldü. Tüm deneklerde travmatik siringomyelik kavite görüldü. Dilate santral kanal ile bağlantılı geniş kümeler halinde ependimal hücreler vardı. Rozet oluşturmaya eğilimli ve aksesuar lumina oluşturmaya eğilimli hücre artıkları görüldü. Ayrıca debris ve ependim hücreleri görüldü. Hasarlanmış kord ve ependim hücre artıklarının travmaya karşı proliferatif cevapta rozet ve aksesuar lumen oluşturma eğiliminde oldukları izlendi. Çalışmamızda ultrastrüktürel seviyede santral kanal çevresindeki ependim hücreleri, hücrenin çoğunu kaplayacak şekilde yuvarlak hafif oval veya elonge nükleuslu ve kromatinler homojendi. Bir başka özellik ise ependim hücrelerinin siliaları santral kanala doğru projekte oluyorlardı. Bu ependim hücrelerinin diğer karakteristik özelliği ise hücreler ve bazal membran arasında desmosomların (mikrovillus) varlığıydı. Elektron mikroskobik incelemede oval ve kromatin nukleus ve flamanlarla konsantre soluk sitoplazma mevcuttu. Rozet luminalalarında bazal yapılar, mikrovilluslar ve zonula adherensten oluşan normal apikal organizasyon mevcuttu. Travmayı takiben 21 ve 42 gün sonra sakrifiye edilen deneklerin travmatize spinal kord segmentinin elektron mikroskobik incelemelerinde ependim hücrelerinde myelin görülmüştür. Bu myelinlerin ependim hücre membranı içinde kalması; myelinin ependim tarafından yapıldığını desteklemektedir. 50Ependim hücreleri tarafından myelin yapımı; spinal kord travmasından sonra hasarlanmış kordun rejenerasyonu için ependim hücrelerinin proliferasyonunun indüklenmesi veya implantasyonunun bir tedavi modalitesi olabiliceğini düşündürtmektedir. 51
Özet (Çeviri)
SUMMARY Spinal cord trauma is a composition of psychological, social and economical problems. In U.S.A the incidence of spinal cord traumas is approximately 40/1.000.000 and annualy ten thousand new patients suffer from this condition. Effective treatment of the spinal cord traumas must be discovered because of the high treatment expenses, and torment on the patient and patient's family. Experimental studies about spinal cord traumas was started to begin approximately 100 years ago. There are a lot of studies have been done about this issue. These studies provided us to know the pathological mechanism of the secondary injury which increases the severity of the disease. Pathological mechanism of the primary injury is usually mechanical because of the compression but ischemia and infarct are the cause of pathological mechanism of the secondary injury. Various studies tried to explain the pathological mechanism of the secondary injury. Different biochemical, biological and homodynamic pathways were pointed out the demonstrate pathophysiology of the secondary injury. Neurological improvement can be achieved with treating the neurological shock and correcting the microcirculatory disorder. After spinal cord injury; trauma induces epandym cell proliferation around the central canal. This proliferation can help tissue and axonal regeneration instead of the damaged tissue. Subepandymally localized epandym cells do not show mitotic activity but epandym cells that localize around the central canal do show. In mammals proliferative activity of epandym cells around the central canal has been recently reported. These epandym cells give proliferative response to exojen stimulus like trauma. Fishes, amphibians and some lizards show complete regeneration of their spinal cords to the trauma. It has been well known that in the initiation and progression of proliferative process epandym cells have great role. Large amounts of epandym cells and dilated canals were reported recently in rats against trauma recently. In this study we investigated these epandym cells 52proliferation, dispersion and phenotypic features of these cells in injured spinal cord of the adult rats. Three days after the injury it is observed that epandym cells proliferate and migrate to the central canal. These cells occasionally migrate around the perivascular areas near the axons. Rostrally to the lesion it is observed that there is evident dilatation in central canal and the epandym cells that arranging around the central canal is shorter than normal epandym cells. Traumatic syringemyelia was observed in all specimens. Large groups of epandym cells were observed in relation with dilated central canal. The remnant of injured cells showed rosette formation and made accessory lumen. The rosette and lumen formation is a proliferative response of epandym cells against traumatic injury. In electron microscopic study epandym cell nucleus around central canal was oval, elongated and chromatins were homogenously setted in order. Another finding was the cilias of epandym cells procejting to central canal. Also desmosomes (microvilli) were observed between cells and basal lamina. After 21-42 days in the specimens myelin was observed in epandym cells. It is thought that myelin was synthesed by epandym cells because myelin was observed in these cells. Myelin syntheses by epandym cells thought us that proliferation of epandym cells after spinal cord injury may be a treatment modality for spinal cord injury. 53