Gebe ratlarda siprofloksasin kullanımının fetal beyin gelişimi ve morfolojik yapı üzerine etkilerinin araştırılması; quercetinin olası koruyucu rolünün belirlenmesi
Investigation of the effects of ciprofloxacin, applied on pregnancy, on fetal rat brain development and morphological structure: possible protective role of quercetin
- Tez No: 307944
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYMELEK ÇETİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Giriş ve Amaç: Üriner sistem infeksiyonları gebelikte en sık görülen infeksiyon grubudur. Otoriteler gebelikte asemptomatik bakteriüri saptandığında bunun tedavi edilmesi gerektiğini savunmaktadırlar. Siprofloksasin gebelikte gereken durumlarda kullanılabilen florokinolon türevi bir antibiyotiktir.Gebelikte siprofloksasin kullanılması gerektiği durumlarda fetus gelişimi üzerinde oluşabilecek malformasyonlara ve fetal beyin gelişimindeki hasarlara karşı yüksek antioksidan özelliğe sahip quercetinin ne gibi bir etki yapacağını araştırmayı amaçladık.Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda, İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Deney Hayvanları Üretim ve Araştırma Merkezinde üretilen 250 gr ağırlığında 28 adet genç dişi Wistar albino türü rat kullanıldı. Ratlarda gebelik oluşturuldu. Gebe ratlar, konrol, siprofloksasin, quercetin, sipro+quercetin olmak üzere dört gruba ayrıldı. Siprofloksasin grubuna gebeliğin 7.-17. günleri arasında günde 2 doz Siprofloksain (CİPRO 200mg\100 ml Flakon Biofarma İlaç. San. İstanbul) i.p 20 mg/kg olacak şekilde verildi. Quercetin grubuna Çalışma Süresince günlük (21 gün) 20 mg/kg kuersetin (Qurcetin dihydrate, %97, Alfa Aesar, German, CAS: 6151-25-3) mısır yağı içerisinde çözülerek oral gavaj ile verildi. Ratlar deney süresi boyunca ad-libitum beslendiler. Gebeliğin 20. gününde fetuslar sezeryan ile alındı. Gruplar arasında gelişim parametreleri, fetal beyin dokusunda lipid peroksidasyon ürünü MDA, antioksidan sistemler ve BDNF düzeylerine bakıldı.Bulgular: Kontrol grubu verileri ile deney grubu verileri karşılaştırıldığında; uygulanılan antibiyotik tedavisinin fetal gelişim parametrelerini baskılayarak fetal gelişimi bozduğu, fetal beyin dokusunda nöron yapılarında dejenerasyon ve hemorajik hasarlara yol açtığı, BDNF düzeyini belirgin ölçüde azalttığı, MDA düzeyini arttırdığı, antioksidan parametreler ve enzim düzeylerini etkilediği ortaya kondu. Bir flavonoid olan ve kuvvetli antioksidan özelliğe sahip quercetin, siprofloksasinin fetal gelişimi ve fetal beyin dokusundaki hasarlayıcı etkisini belli parametrelerde baskılamıştır.Sonuç: Gebelikte siprofloksasin kullanımının doğru olmadığı kanaatinde olmakla birlikte eğer gebenin ve yavrunun stabilitesinin korunması açısından tedavi şartsa; antibiyotik kullanıldığı durumlarda quercetin gibi kuvvetli antioksidan takviye yapılmasını öneriyoruz.
Özet (Çeviri)
Background: During pregnancy, urinary infections frequently occur and, using of some pharmacological agents to treat urinary infections can cause several congenital malformations. The purpose of this study was to investigate the protective role of quercetin against to possible developmental brain damage owing to use of ciprofloxacin during the pregnancy.Material and Methods: In our study, female Wistar albino strain (n=28) average 250 g b.w. were used, and the rats were provided from Inonu University Faculty of Medicine, Center of Experimental Animal Research and Reproduction. Generated in rats pregnancy. Pragnant rats were randomly divided into four groups as control, ciprofloxacin, quercetin, ciprofloxacin+quercetin. Daily two doses (20mg/kg) ciprofloxacin was administrated intraperitonally in ciprofloxacin group within the 7th -17th days whereas quercetin was orally administrated in quercetin group at the same dose throughout the pregnacy. At the 20th day of pregnancy, fetuses were taken by caesarian intervention. Fetal development parameters, oxidative and antioxidant markers and BNDF of fetal rat brain were analyzed.Results: When compared to control group, ciprofloxacin administration caused an impaired fetal devolopment, nueronal degeneration and hemorrhagic defects in the fetal rat brain. Ciprofloxacin administration significantly reduce the level of BDNF, increased levels of MDA, antioxidant parameters and enzyme levels were affected had been determined in the brain tissue. Quercetin administration supressed ciprofloxacin-induced changes in the fetal rat brain..Conclusions: Our results suggest that ciprofloxacin administration during pregnancy appears to be detrimental in fetal rat brain. If antibiotic therapy is obligatory, a strong antioxidant like quercetin may be used to counterbalance the negative effects of ciprofloxacin.