11-14 yaş grubu hentbolcuların spora başlama nedenleri ve yaşam doyumlarının incelenmesi
Examination of 11-14 years old handball player?s reasons for starting sport and life satisfactions
  1. Tez No: 307945
  2. Yazar: İLYAS GÖRGÜT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET GÜLLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu araştırmanın amacı ilköğretim okulları ikinci kademede okuyan hentbolcuların spora başlama nedenleri ve yaşam doyumlarını bazı değişkenlere göre incelemektir.Araştırmada veri toplama aracı olarak üç bölümden oluşan anket formu uygulanmıştır. Birinci bölüm: 14 sorudan oluşan kişisel bilgi formu, ikinci bölüm: Türkçe' ye uyarlaması Yetim (1993) tarafından yapılan Yaşam Doyum Ölçeği (Diener and other 1985) ve üçüncü bölüm: Türkçe uyarlaması Mülazımoğlu (2001) tarafından yapılan Katılım Motivasyonu Envanterinden (Gill, Gross, Huddleston, 1983) oluşmuştur. Araştırmada ikili karşılaştırmalar için ikiden fazla grupların karşılaştırılmasında Kruskal Wallis varyans analizi, grupların ikili karşılaştırılmalarında ise Bonferroni Mann Whitney U testi kullanılmıştır. Spor katılım güdüsü ile yaşam doyumu arasındaki ilişki düzeyi için ise Sperman Korelasyon analizi yapılmıştır.Çalışmanın evrenini Türkiye'nin yedi bölgesinden ve bölgenin nüfus bakımından büyük iki ile alınarak seçilen 14 il oluştururken, örneklem grubunu 11-14 yaş arasındaki 350 kız ve 350 erkek toplamda 700 hentbolcu ilköğretim öğrencisi oluşturmuştur. Örneklem grubunda 11 yaşında 127 kişi (% 18,1), 12 yaşında 190 kişi (%27,1), 13 yaşında 238 kişi (% 34,0), 14 yaş ve üzerinde 145 kişi (% 20,8) bulunmaktadır. Eğitim kademelerine bakıldığında 6. Sınıf öğrencisi 223 kişi (% 31,9), 7. Sınıf öğrencisi 241 kişi (% 34,4), 8. Sınıf öğrencisi 236 kişi (% 33,7) bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to determine the reasons for starting sport and life satisfaction of secondary school handball players according to some variablesIn study, questionnaire form which consists of three parts, was used for collecting datas. It was composed of personal information form which consists of fourteen questions ın the first part, Life Satisfaction Scale which was adapted in Turkish by Yetim in 1993 in the second part and Participation Motivation Questionnaire which was adapted in Turkish by Mülazımoğlu, et al. in 2001 in the third part. For bilateral comparisions, in more than two groups comparisions Kruskal Wallis variance analysis, in bilateral comparisions Bonferroni Mann Whitney U tests were used in the study. Spearman Correlation analysis was done for the level of relationships between Participation Motivation Questionnaire and Life satisfaction.While study population was composed of 14 province of turkey from seven regions by taking two big cities from the each region, sample group was occurred with 350 girls and 350 boys in total 700 11-14 years old secondary student handball players. There were 11 ages 127(% 18,1), 12 ages 190 (%27,1), 13 ages 238 (% 34,0), 14 ages and above 145 (% 20,8) students in the study group. When we looked the education levels of the students, there was 223 (% 31,9) in the 6. class, 24 (% 34,4) in the 7. class and 236 (% 33,7) students in the 8. class.