İlköğretim kurumları fen bilgisi dersi öğretim programlarına ilişkin yönetici ve öğretmen görüşleri
  1. Tez No: 30794
  2. Yazar: HÜLYA DELİKOYUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VEYSEL SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Program Geliştirme ve Öğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZET Bu araştırma, 1992-1993 öğretim yılında uygulamaya konu lan İlköğretim Kurumları 4., 5., 6. Sınıf Fen Bilgisi Dersi Öğretim Programının, fen programı geliştirme ilkelerine uygunluğunu, prog ramın uygulanmasında öğretmenlerin karşılaştıkları güçlükler ile programın geliştirilmesi konusundaki yönetici ve öğretmen görüşle rini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmada, programın fen programı geliştirme ilkelerine uygunluğuyla ilgili veriler, geliştirilen“Program Değerlendirme Ölçütler Takımı”kullanılarak elde edilmiştir. Programın uygulanma sında öğretmenlerin karşılaştıkları güçlükler ve programın geliştiril mesi konularındaki yönetici ve öğretmen görüşleriyle ilgili veriler ise anketle toplanmıştır. Bu verilerin toplanmasında Türkiye'nin yedi coğrafi bölgesinden random olarak seçilen iller ve bu illerde bulunan ve yine random olarak seçilen 51 ilköğretim okulunda 1993-1994 öğ retim yılında görev yapan 54 yönetici, 198 öğretmen olmak üzere toplam 252 kişilik bir grupla çalışılmıştır. Araştırmanın alt problemlerine ilişkin bulgular aşağıda özetlenmiştir. I. Alt problem, 4., 5., 6. sınıf fen bilgisi programının fen programı hazırlama ilkelerine uygunluğuna ilişkindir. Bulgulara göre söz konusu programın, fen programı hazırlama ilkelerine; hedefler, eğitim durumu, değerlendirme, teknolojik gelişmeler boyutlarında uy gun olmadığı ancak konu alanı boyutunda bakıldığında genelde uy gun olduğu görülmektedir. II. Alt problem, programın uygulanmasında öğretmenlerin karşılaştıkları güçlüklerle ilgili yönetici ve öğretmen görüşlerini belir lemek amacıyla ortaya konmuştur. Bu bulgulara göre; 1- Programın genel özellikleri, hedefleri ve konu alanı ile ilgili yönetici ve öğretmen görüşleri katılıyorum derecesinde ve biribi- rine çok yakındır.II 2- Teknolojik gelişmelerle ilgili olarak, uygulamada öğ retmenlerin karşılaştıkları güçlükler konusunda yönetici ve öğret menler çok derecesinde görüş bildirmişlerdir. İki grubun görüşleri birbirine benzerlik göstermektedir. 3- Eğitim durumu ve değerlendirme ile ilgili yönetici ve öğretmen görüşleri, uygulamada karşılaşılan güçlükler konusunda kararsızlık derecesinde birbirine benzemektedir. III. Alt problem, programın geliştirilmesi konusundaki yö netici ve öğretmen görüşlerine ilişkindir. Bu bulgularda; 1- Genel özellikler ve konu alanı ile ilgili olarak yönetici ve öğretmenler, programın yeniden geliştirilmesi konusunda birbirine yakın oranlarda olumlu görüş bildirmişlerdir. 2- Yönetici ve öğretmenlerin programın hedefleri, değer lendirme ve teknolojik gelişmelerle ilgili olarak programın geliştiril mesi konusundaki görüşleri Pekçok derecesinde birbirine benzemek tedir. 3- Eğitim durumu ile ilgili olarak programın geliştirilmesi konusunda ise yönetici ve öğretmenler, çok derecesinde birbirine ya kın görüş bildirmişlerdir.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY The purpose of this study is to specify the approriateness of science curriculum procedures, the problems the teachers faced while niplementing the curriculum and the views of teachers and principals on the development of curriculum on the science curriculum, grade 4., 5., 6. put into practice in 1992-1993. In this research, the data related to the appropriateness of curriculum to science curriculum development principles have been derived from“Curriculum Development Critenia Group”. The data related to problems teachers faced while implementing the curriculum and principal and teachers views on curriculum development have been collected through questionnaires. In gathering these data, the cities chosen from seven geographic regions at random and 54 administrators chosen at random from those primany education schools in 1993-1994, 198 teachers, have been used and totally in worked with 252 people. The findings related to the sub-problems of this research have been summarized as follows; I. Sub-problem is related to the appropriateness of the science curriculum to science curriculum preparation principles according to the findings, science curriculum is not appropriate to prinaples of science curriculum preparation, objectives teaching- learning activities, evaluation, technological developments; but, it is appropriate at the subject field dimension. II. Sub-problem has come into being to show the difficulties teachers and prinapals faced while implementing the curriculum. According to these findings; 1- The curriculum's general characteristics, targets principals and the teachers' views, related to subject field are in the querters of close aggrement.IV 2- Of the technological developments the principals and teachers give a rating of“total aggrement”to the riffieulties encomtered in principal side. The views of the both groups express a close similarity. 3- Of teaching-learning activities and evaluation, teachers and principals have no idea and their views are the same. III. Sub-problem ib related to the views of principals and teachers on curriculum development in these findings; 1- Of general characteristics and subject field, principals and teachers have positive idaes on the redevelopment of science curriculum. 2- Principals and teachers have similar views on science curriculum development this is related to the objectives, evalation of curriculum and technological innovations. 3- Of teaching-learning activities, principals and teachers indicate views in the rating of“more”on science curriculum development. The views of both parties are in vicinity of coch other.