Kırklareli ili hastane öncesi acil sağlık hizmetlerinde çalışan personelin afetlere hazırlık algısı
Disaster preparedness perception of personnel working in pre-hospital emergency health services in Kırklarelı province
- Tez No: 961950
- Danışmanlar: PROF. DR. KADRİYE EYLEM ÖZKAYA LASSALLE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırmanın amacı, Kırklareli ili hastane öncesi acil sağlık hizmetlerinde çalışan personelin afetlere hazırlık algısını belirlemektir. Bu amaç doğrultusunda araştırma evreni Kırklareli ilinde bulunan hastane öncesi sağlık kuruluşunda görevli acil sağlık hizmetlerinde görevli sağlık personelinden oluşmaktadır. Araştırma verileri bu evren içerisinden seçilen 160 sağlık çalışanı ile yüz yüze ve Google anketler ile gerçekleştirilen anketlerden elde edilmiştir. Araştırmaya 5 kişi katılmayı kabul etmemiş olup araştırma 155 kişi ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma ilişkisel tarama deseninde gerçekleştirilmiştir. Araştırmada elde edilen veriler T test, Anova ve korelasyon analizlerine tabii tutulmuştur. Araştırma bulgularına göre 155 katılımcıdan, %63,9 (n=99) afet eğitimi almışken, %36,1 (n=56) katılımcı ise afet eğitimi almamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the perception of disaster preparedness of pre-hospital emergency health services personnel in Kırklareli province. For this purpose, the research population consists of health personnel working in emergency health services at pre-hospital health institutions in Kırklareli province. The research data were obtained from face-to-face surveys conducted with 160 health workers selected from this population. Five people refused to participate in the research and the research was conducted with 155 people. The research was conducted with a relational screening design. The data obtained in the research were subjected to T-test, ANOVA and correlation analyses. According to the research findings, 63.9% (n=99) of the 155 participants had received disaster training, while 36.1% (n=56) participants had not received disaster training.