Performansa dayalı ek ücret sisteminin ikinci basamak sağlık kurumlarında çalışan hekimlerin motivasyon algılarına etkisi
The effect of performance based system on doctors' motivation perception in second-line healthcare instutions
- Tez No: 438482
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA LORCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Performansa dayalı ek ücret sistemi, çalışanların performanslarındaki farklılığa bağlı olarak çalışanları ödüllendirmek ve motivasyon artışı sağlayarak verimliliği artırmak olarak tanımlanmaktadır. Bu tez çalışmasında, performansa dayalı ek ücret sistemi detaylı biçimde açıklanarak avantaj ve dezavantajları, türleri ve sağlık sektöründeki uygulamaları incelenmiştir. İşgörenin çalışma ortamında kendini huzurlu hissetmesi, yaptığı işten keyif alması, işini tam performans ile yerine getirmesi ve diğer çalışma arkadaşlarıyla olan ilişkileri bireyin motivasyonundan etkilenmektedir. Çalışmada, motivasyon kavramı ve teorileri ile ilgili bilgiler verildikten sonra bireyin motivasyonunu etkileyen araçlar irdelenmiş ve performansa dayalı ek ödeme sistemi ve motivasyon ile ilgili yapılan çalışmalara yer verilmiştir. Performansa dayalı ücret sistemi ve motivasyon ile ilgili teorik bilgiler verildikten sonra performansa dayalı ek ücret sisteminin ikinci basamak sağlık kurumlarında çalışan hekimlerin motivasyon algılarına olan etkisi incelenmiştir. Kırklareli ilinde çalışmakta olan 119 hekim ile yapılan anket çalışması sonucu demografik verilerin analizi yapıldıktan sonra performansa dayalı ek ödeme sisteminin ekonomik, sosyo-psikolojik ve örgütsel ve yönetsel araçlar açısından hekimlerin motivasyon algılarında farklılık yaratıp yaratmadığı analiz edilerek incelenmiştir. Yapılan analizler sonucunda; performansa dayalı ek ödeme sisteminin cinsiyet, medeni durum, özel sektörde çalışıp çalışmama, eşin çalışıp çalışmaması, eşin hekim olup olmaması ve hekimlerin aldıkları sabit maaş değişkenleri açısından hekimlerin motivasyon algılarında bir farklılık yaratmadığı belirlenmiştir. Yaş ve unvan değişkenleri açısından ise performansa dayalı ek ödeme sisteminin ekonomik, sosyo-psikolojik ve örgütsel ve yönetsel araçlar açısından hekimlerin motivasyon algılarında farklılık yarattığı görülmüştür. Hekimlerin elde ettikleri aylık performansa dayalı ek gelir değişkeninin ise ekonomik araçlar açısından motivasyon algılarında farklılık yarattığı fakat sosyo-psikolojik ve örgütsel ve yönetsel araçlar açısından ise farklılık yaratmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Performance-based payment system is designed to promote efficiency through improving motivation and rewarding employees in accordance with the disparity in their professional performances. In this thesis, performance-based payment system is explained in detail by examining its cons and pros, types, and practices in healthcare sector. That an employee remains peaceful at work, enjoys and performs his/her job with optimal efficiency, and has good terms with his/her co-workers is under the effect of individual motivation. After giving information about motivation concept and its theories, this study examines factors that affect an individual's motivation, and discusses research that concentrated on performance-based payment system and motivation perception. After presenting theoretical information related to performance-based payment system and motivation, the study investigates the effect of performance-based payment system on doctors' motivation perception in second-line healthcare instutions. Demographic variables of the survey which was administered to 119 doctors working in Kırklareli, a city in north-western Turkey, were analysed to investigate whether performance-based payment system affected doctors' motivation perception. According to the results of the analysis; it is stated that the performance-based payment system has no effect on doctors' motivation with gender, marital status, working in private sector, spouse is working, spouse is doctor and doctors' based wage variables. With age and branch and title variables, it is understood that performance-based payment system effects doctors' motivation perception with all economic, social-psychology and organizational and management instruments. In addition, it was determined that doctors' performance-based supply wage effects their motivation perception with economic instruments but not with social-psychology and organizational and management instruments.