Adeziv kapsülitli hastalarda proprioseptif nöromüsküler fasilitasyon tekniklerinin tedavi etkinliğinin incelenmesi
Assessment of effectiveness of proprioceptive neuromuscular facilitation technics in patients with adhesive capsulitis
- Tez No: 307960
- Danışmanlar: PROF. DR. İNCİ YÜKSEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışma adeziv kapsülitli hastalarda, üst ekstremite ve skapula Proprioseptif Nöromusküler Fasilitasyon (PNF) tekniklerinin tedavi etkinliğinin incelenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya katılan 36 olgu, rastgele iki gruba ayrılmıştır. Bir gruptaki hastalar (n=18), geleneksel fizik tedavi uygulamalarından sıcak yastık, ultrason ve ev programı olarak gösterilen duvar ve baston egzersizleri ile, diğer gruptaki hastalar (n=18) ise bunların yanı sıra fizyoterapist tarafından uygulanan üst ekstremite ve skapula PNF paternleri ile 15 seans süreyle tedavi edilmiştir. Olguların yaş, boy, kilo gibi fiziksel özellikleri; eğitim durumları, meslekleri, ağrı süreleri, dominant ve etkilenen ekstremiteleri sorgulanmış, ağrı değerlendirmesi için vizüel analog skala kullanılmıştır. Postür analiziyle postüral bozuklukların varlığı değerlendirilmiş, üniversal gonyometre ile eklem hareket açıklığı ölçümü yapılmıştır. Skapulanın biyomekanik değerlendirmesinde, lateral skapula kayma testi ve skapula çevresi uzunluk ölçümleri kullanılmıştır. Omuz Ağrı ve Özürlülük İndeksi (SPADI) ile hastaların fonksiyonel performansı değerlendirilmiştir. Değerlendirmeler, tedavi öncesinde ve 15. seansın sonunda olmak üzere 2 kez yapılmıştır. İstatistiksel analizler, her iki grupta da aktivite sırasındaki ağrının anlamlı olarak azaldığını ve eklem hareket açıklığının anlamlı olarak arttığını ortaya koymuştur (p0.05). Postür analizi bulguları, tedavi sonunda PNF grubunda bazı vakalarda postüral düzgünlüğün arttığını gösterirken, bu fark her iki grupta da istatistiksel olarak anlamlı olmamıştır (p>0.05). SPADI skorları ise her iki grupta da anlamlı olarak azalmıştır (p0.05). Bu çalışma, adeziv kapsülitli hastalarda 15 seanslık standart tedaviye eklenen skapula ve üs ekstremite PNF uygulamalarının gece ağrısı ile omuz fleksiyon ve abduksiyon hareket açıklığı parametreleri açısından anlamlı katkı sağladığını göstermiştir. PNF paternlerinin postüral düzgünlük üzerindeki etkilerin ortaya konabilmesi için ise daha ileri çalışmaların yapılmasına ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
This study was performed to investigate the effectiveness of upper extremity and scapula Proprioceptive Neuromuscular Facilitation (PNF) patterns on patients with adhesive capsulitis. 36 subjects who attended the study, randomly divided into two groups. The patients in one group (n=18) treated with convensional physical therapy applications which consist of hot pack, ultrasound and wall and wand exercises given as home programme, the patients in other group (n=18) treated with upper extremity and scapula PNF patterns besides convensional physical therapy at duration of 15 sessions. Demographic features like age, height and weight; educational status, job, dominant and affected extremity were questioned and Visual Analog Scale was used for pain assessment. Existence of postural defects were evaluated with inspection. Range of the glenohumeral joint motions are assessed with convensional goniometer. Lateral Scapular Slide Test and scapular area measurements were used for biomechanical evaluation of scapula. Functional performance of the patients were assessed with Shoulder Pain and Disability Index (SPADI). Evaluations were done two times, before and after the 15 session?s treatment. Statistical analysis showed that intensity of pain in activity significantly decreased and range of joint motion significantly increased in both of the groups at the end of the treatment (p0.05). While postural analysis score showed that postural alignment improved in the some of the patients, this was not statistically significant in both of the groups (p>0.05).