Adheziv kapsülitli hastalarda proprioseptif nöromuskuler fasilitasyon tekniklerinin etkinliği
Efficacy of proprioceptive neuromuscular facilitation techniques in patients with adhesive capsulitis.
  1. Tez No: 705751
  2. Yazar: MELTEM MELDA TAŞKIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YONCA ZENGİNLER YAZGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Çalışmamızın amacı, adheziv kapsülitli hastalarda proprioseptif nöromusküler fasilitasyon tekniklerinin ve geleneksel egzersizlerin fonksiyon, ağrı, eklem hareket açıklığı, skapular diskinezi, propriosepsiyon, uyku kalitesi, yaşam kalitesi ve hasta memnuniyeti üzerine etkilerinin incelenmesi ve karşılaştırılmasıdır. Çalışmaya 30 katılımcı dahil edildi ve katılımcılar randomize olarak Proprioseptif Nöromusküler Fasilitasyon (PNF) grubu ve geleneksel rehabilitasyon grubuna ayrıldı. Katılımcıların demografik ve klinik bilgilerinin kaydedilmesinin ardından, fonksiyon 'Kol, Omuz ve El Sorunları Anketi', 'Omuz Ağrı ve Disabilite İndeksi' ve 'Omuz Özürlülük Sorgulaması', ağrı 'Görsel Analog Skala', eklem hareket açıklığı universal gonyometre, skapular diskinezi 'Lateral Skapular Kayma Testi', propriosepsiyon izokinetik dinamometre, uyku kalitesi 'Pittsburgh Uyku Kalite İndeksi', yaşam kalitesi 'Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi Ölçeği-Kısa Form' ve memnuniyet durumu 'Global Değişim Ölçeği' ile değerlendirildi. Tüm değerlendirmeler tedavi programlarının öncesi ve sonrasında yapıldı. PNF grubunda üst ekstremite ve skapulaya yönelik PNF teknikleri ve fonksiyonel aktiviteler, geleneksel rehabilitasyon grubunda eklem hareket açıklığı, mobilizasyon, germe ve kuvvetlendirme egzersizlerinden oluşan rehabilitasyon programı 4 hafta boyunca haftada 3 gün uygulandı.
Özet (Çeviri)
The aim of our study was to examine and compare the effects of proprioceptive neuromuscular facilitation techniques and traditional exercises on function, pain, range of motion, scapular dyskinesis, proprioception, sleep quality, quality of life and patient satisfaction in patients with adhesive capsulitis. Thirty participants were included in the study and were randomly assigned to the Proprioceptive Neuromuscular Facilitation (PNF) group and the traditional rehabilitation group. After obtaining the demographic and clinical information of the participants, function 'Disabilities of Arm, Shoulder and Hand', 'Shoulder Pain and Disability Index' and 'Shoulder Disability Questionnaire', pain 'Visual Analog Scale', joint range of motion 'universal goniometer', scapular dyskinesis 'Lateral Scapular Glide Test', proprioception 'isokinetic dynamometer', sleep quality 'Pittsburgh Sleep Quality Index', quality of life 'The World Health Organization Quality of Life – BREF'and satisfaction status were evaluated with 'Global Rating of Change Scale'. All assessments were made before and after the treatment programs. While PNF techniques and functional activities for the upper extremity and scapula were applied in the PNF group, the rehabilitation program consisting of joint range of motion, mobilization, stretching and strengthening exercises was applied to the traditional rehabilitation group, 3 days a week for 4 weeks.