Organik çözücülere maruz kalan bireylerde lenfosit dna hasarının XRCC1 ve XRCC3 gen polimorfizmleri ile ilişkisi
The association of lymphocytes dna damage with XRCC1 and XRCC3 gene polymorphisms in workers exposed to organic solvents
  1. Tez No: 308004
  2. Yazar: AYŞEGÜL BACAKSIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLİN GÜVENDİK, YRD. DOÇ. DR. ZELİHA KAYAALTI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Adli Tıp, Biyoloji, Genetik, Forensic Medicine, Biology, Genetics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
İş yerlerinde organik çözücülere mesleki maruziyet ciddi sağlık problemleri yaratabilir. Ayrıca çözücülerin metabolitleri protein ve DNA gibi makromoleküllere kovalent bağlanarak DNA hasarını içeren toksik etkiyi indükler. DNA onarım genlerindeki genetik varyasyonlar ise enzimlerin onarım faaliyetlerini etkileyebilir ve kanser riski ile ilişkili olabilir.Bu çalışmada, endüstriyel organik çözücülere maruz kalan 118 işçinin periferal lenfositlerindeki DNA hasarı alkali comet tekniği ile tail intensity (TI), DNA tail (DNAt), tail moment (TM), olive tail moment (OTM) parametrelerini değerlendirerek tespit edilmiş ve bireysel duyarlılıkla ilgili olarak da X-ray repair cross-complementing gene 1 (XRCC1) Arg399Gln ve X-ray repair cross-complementing gene 3 (XRCC3) Thr241Met gen polimorfizmleri PCR-RFLP tekniği ile analiz edilmiştir. Ayrıca DNA hasar parametreleri ile DNA onarım gen polimorfizmleri arasındaki ilişki de araştırılmıştır.DNA hasar düzeylerinin XRCC1 ve XRCC3 polimorfik genotipleri tarafından etkilendiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Occupational exposures of organic solvents at the work places can pose serious health hazard. Also, metabolites of solvents bind covalently to macromolecules, such as proteins and DNA in the tissue, and induce toxic effects, including DNA damage. Genetic variations in DNA repair genes might influence the repair activities of the enzymes and may relate to cancer risk.In this study, alkaline comet assay was used to detect the DNA damage in peripheral blood lymphocytes in 118 workers exposed to industrial organic solvents, evaluated according to four image-analysis parameters including tail intensity (TI), DNA tail (DNAt), tail moment (TM), olive tail moment (OTM), and genetic polymorphisms of X-ray repair cross-complementing gene 1 (XRCC1) Arg399Gln and X-ray repair cross-complementing gene 3 (XRCC3) Thr241Met genes were analyzed by using PCR-RFLP technique as individual susceptibility parameters. We have also investigated the correlation between the DNA damage parametres and DNA repair gene polymorhisms.We found that, DNA damage levels in workers were effected by the polymorphic genotypes of both XRCC3 and XRCC1 genes.