Perforasyon tedavisinde kullanılan çeşitli materyallerin sitotoksisite ve antimikrobiyal etki yönünden karşılaştırılması
Comparison of cytotoxicity and antimicrobial effects of various materials using for treatment of tooth perforations
- Tez No: 308003
- Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM DARTAR ÖZTAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmanın amacı, diş perforasyonlarının tamirinde kullanılan BA, MTA, Super EBA ve amalgamın L-929 hücre kültüründe MTT testi ile sitotoksik etkilerinin, Candida albicans, Enterococcus faecalis, Escherichia coli, Streptococcus mutans, Streptococcus sanguinis ve Pseudomonas aeruginosa üzerinde agar difüzyon testi ile antimikrobiyal etkilerinin incelenmesidir.Çalışmanın birinci bölümünde, her bir materyalden 5 mm iç çapında ve 2 mm derinliğinde hazırlanan 15 adet örnek, hücre kültürü plakalarında, üzerine DMEM ilave edilerek 24, 48 ve 72 saat bekletilmiştir. Elde edilen ekstraksiyon sıvıları, L-929 hücre süspansiyonu içeren 96 gözlü hücre kültürü plakalarının her bir gözüne 100 µl yerleştirilmiştir. 24 saatlik inkübasyon süresi sonunda tabletlerden ekstraksiyon sıvıları uzaklaştırılmış ve her bir göze MTT solüsyonu ilave edilerek karanlık bir ortamda 4 saat süre ile bekletilmiştir. Bu sürenin sonunda spektrofotometrede 570 nm' de absorbansları ölçülmüştür.Çalışmanın ikinci bölümünde, materyallerden hazırlanan örnekler C. albicans, E. faecalis, E. coli, S. mutans, S. Sanguinis ve P. aeruginosa mikroorganizma süspansiyonlarının ekiminin yapıldığı agar plaklarına yerleştirilmiştir. 24 ve 48 saatlik inkübasyon süresi sonunda agar plaklarındaki örneklerin etrafında oluşan inhibisyon zonları ölçülmüştür.MTT testi sonuçlarına göre 24 saatlik değerlendirmede BA ile MTA grupları arasında hücre canlılık oranları açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark gözlenmezken (p=0,805) bu iki grubun Super EBA ve amalgam gruplarından daha iyi sonuçlar verdiği gözlenmiştir (p0,05). C. albicans üzerinde BA ve MTA' nın ve P. aeruginosa üzerinde BA' nın etkinliğinde 24. saatten 48.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the cytotoxicity of perforation repair materials BA, MTA, Super EBA and amalgam on L-929 cells with the MTT assay and the antimicrobial effects on Candida albicans, Enterococcus faecalis, Escherichia coli, Streptococcus mutans, Streptococcus sanguinis ve Pseudomonas aeruginosa using the agar diffusion test.In the first part of this study, 5x2 mm cylinders of each material samples were prepared and placed in DMEM for 24, 48 and 72 hours. 100 µl of eluate was transferred to a 96-well plate containing L-929 cell suspension. After 24 hours incubation the extracts were removed from the wells, MTT solution was added to each well and kept in a dark environment for 4 hours. Subsequently, the spectrophotometric absorbance was measured at 570 nm using a spectrophotometer.In the second part of this study, samples of each material were placed on agar plates inoculated with C. albicans, E. faecalis, E. coli, S. mutans, S. Sanguinis ve P. aeruginosa suspensions. After 24 and 48 hours incubation, the diameters of the zones of inhibition were measured.According to the results of MTT assay, there was no statistically significant difference between BA and MTA in the rates of cell viability at 24-hour evaluation (P=0,805). These two groups showed better results than Super EBA and amalgam (P0,05). There was statistically significant decrease 24 to 48 hours on C. Albicans in BA and MTA groups and P.