Polislerde atış başarısı ile seçilmiş fiziksel ve fizyolojik parametrelerin ilişkilendirilmesi
Relationship between efficiency of pistol shooting and selected physical-physiological parameters of police
- Tez No: 308005
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLFEM ERSÖZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu araştırmanın amacı, polislerin atış başarısına etki eden fiziksel ve fizyolojik etkenlerin ilişki düzeyini araştırmaktır.Çalışma, Polis Akademisinde (Ankara) eğitim ve öğretime devam eden teste katılmaya istekli 19-20 yaş grubu, 237 erkek katılımcı üzerinde yapılmıştır. Öğrencilerin fiziksel uygunlukları geçerli fiziksel uygunluk test bataryalarından seçilen testlerle değerlendirilmiştir. Kaygı düzeyleri için Spielberger STAI Durumluk ve Sürekli Kaygı Envanteri, kalp hızı değerleri için ise ?Polar Team2 Pro? cihazı veri toplama araçları olarak kullanılmıştır. Atış başarısı 10 metre mesafeden hedef üzerine isabet eden fişeklerin toplam puanı üzerinden I.S.S.F.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the relation between selected physical-physiological parameters and efficiency of pistol shooting.In this study, 237 male volunteers, studying at Police Academy (Ankara) within the age range of 19-20 years old were investigated. The physical fitness levels of the students were evaluated by using valid and reliable physical fitness test batteries. The Spielberger Trait-State Anxiety Inventory for anxiety level and ?Polar Team2 Pro? device for heart rate were used as data collection tools.