Pekin ördeği civcivlerinde çıkımdan hemen sonra yemlemenin besi performansı, yaşama gücü, bağırsak gelişimi ve bağışıklık gücüne etkisi
Effect of immediately feeding after hatching on fattening performance, viability intestinal development and immune response in ducklings
  1. Tez No: 308007
  2. Yazar: EVREN ERDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL AKÇAPINAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu araştırmada, Pekin ördeklerinde çıkımdan hemen sonra yemlemenin büyüme, yaşama gücü, mide bağırsak gelişimi ve bağışıklık gücüne etkisi incelenmiştir. Araştırmanın hayvan materyalini 32 haftalık Pekin ördeği (Grimaud Freres-STAR 53 H.Y) yumurtalarından elde edilen 360 (180 erkek, 180 dişi) civciv oluşturmuştur. Çıkımda Pekin ördeği civcivleri tartılmış ve canlı ağırlık bakımından birbirine eşit 3 gruba (G,K,T); her grup 4'er erkek, 4'er dişi olmak üzere toplam 24 alt gruba ayrılmıştır. G grubuna çıkımdan hemen sonra gavajla yem verilmiş, K grubuna çıkımdan hemen sonra kutuda yemleme işlemi uygulanmış, T grubuna ise kümese ulaştırıldıktan sonra yem verilmiştir. Pekin ördeklerinde 56 günlük büyüme döneminde, haftalık canlı ağırlık, canlı ağırlık artışları, yem tüketimi, yemden yararlanma oranı, kesim özellikleri, mide bağırsak gelişimi, ince bağırsak villus gelişimi, dışkı ve idrarla atılan protein oranı, bağışıklık ve yaşama gücü incelenmiştirCanlı ağırlık değerleri 7, 21, 35 ve 49. günlerde G grubunda 242,48; 1376,31; 2654,49 ve 3445,65g; K grubunda 266,67; 1394,46; 2657,26 ve 3463,78 g; T grubunda 265,11; 1448,04; 2703,10 ve 3389,69 g; erkek grubunda 262,79; 1407,69; 2689,97 ve 3475,96 g; dişi grubunda 253,38; 1404,86; 2653,27 ve 3390,12 g olmuştur.Büyüme döneminde yemleme grupları arası farklılık 7, 14 (p< 0,001), 21. günlerde (p< 0,01) ve cinsiyetler arası farklılık çıkım, 7, 14 (p< 0,01), 28 gün (p< 0,001) ve 49.gün (p < 0,05) önemlidir. Yemleme grupları arası farklılık 2. gün ortaya çıkmış, bu etki 21.
Özet (Çeviri)
This study was designed to investigate the hypothesis that the feeding immediately after hatching have effected the posthatch growth, gastro-intestinal development, viability and ımmune response. A total of 360 (180 male, 180 female) ducklings were obtained from a 32 week old Pekin duck breeder flock (Grimaud Freres-STAR 53 H.Y). The ducklings weighed then divided into 3 groups (G,K,T) close to each other in terms of live weight. Each group was divided into two sex groups with four replications per group (G: immediately feed after hatching with gavage; K: feeding in the duckling box immediately after hatching; T: deprived of feed until bring the pens). During the growth of 56 days, weekly live weight, live weight gain, feed consumption, feed conversion ratio, slaughter characteristics, the development of gastro-intestinal system, small intestine villus development, fecal and urine protein content, ımmune response and vaibility were investigated in Pekin flocks.Body weights on days 7, 21, 35 and 49 for G group were 242,48; 1376,31; 2654,49 and 3445,65g; for K group were 266,67; 1394,46; 2657,26 and 3463,78 g; for T group were 265,11; 1448,04; 2703,10 and 3389,69 g; for male group 262,79; 1407,69; 2689,97 and 3475,96 g; for female group 253,38; 1404,86; 2653,27 and 3390,12 g, respectively.The differences among the feeding groups and between the sexes were significant on days 7, 14 (p< 0,001), 21 (p< 0,01) and 7, 14 (p< 0,01), 28(p< 0,001), 49 (p < 0,05), respectively. The difference among the feeding groups occured on day 2 and the effect was maintain on day 21.