12?16 yaş kız basketbolcularda antrenman öncesi ve sonrası solunum fonksiyon, ekokardiyografi, bazı fiziksel ve antropometrik parametrelerin incelenmesi
Investigation of respiratory function, echocardiography, some physical and anthropometric parameters on 12-16 years old females basketballers
  1. Tez No: 308046
  2. Yazar: CANAN GÜLBİN ESKİYECEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERDAR ORHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmanın amacı; 12 haftalık antrenman programının, Basketbol yaz spor okullarındaki kız çocukların kalp ve solunum ile bazı fiziksel ve antropometrik özellikleri üzerindeki etkilerini araştırmaktır.Çalışma yaz spor okulunda basketbol antrenmanlarına katılan 12-16 yaş otuz kız çocuk (Deney Grubu) ve aynı yaş grubunda yaz spor okuluna katılmayan otuz kız çocuk (Kontrol Grubu) ile gerçekleştirildi. Deney grubuna 12 hafta süresince ve haftada 5 gün olmak üzere basketbola yönelik interval antrenman programı uygulandı.Deney ve Kontrol Gruplarına yapılan ön test ve son testlerde, kız basketbolcuların boy uzunluğu, vücut ağırlığı, deri altı yağ kalınlığı ve vücut yağ yüzdeleri ölçüldü. Ayrıca gruplara ekokardiyografi ve solunum fonksiyon testleri uygulandı.Elde edilen verilerin analizleri istatistik paket programı ile yapıldı. Normal dağılım gösteren verilere, bağımlı t testi; normal dağılım göstermeyen verilere ise Wilcoxon testi uygulandı. Deney ve Kontrol grubunu karşılaştırmak için ise verilere Mann-Whitney U testi uygulandı ve veriler 0.05 anlamlılık düzeyinde değerlendirildi.Deney grubunun ilk ve son ölçümlerindeki; vücut yağ yüzdesi ve boy uzunluğu parametrelerinde, skinfold ölçümlerinden abdominal, midaxilla ve suprailiac parametrelerinde, solunum fonksiyon testlerinden zorlu vital kapasite ve yüzdesi, 1. saniyedeki zorlu ekspirasyon hacmi ve yüzdesi ve 1.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate the affects of a 12-week training program on female?s echocardiography, respiratory, some physical and anthropometric parametres.The study was performed with thirty female (Control Group), between 12 and 16 years old, who didn't participated to the summer sports schools and with at the same age thirty female (Experimental Group) who participated to the summer sports schools. An interval training program for basketball was applied to the experimental group during 12 weeks and 5 days a week .Height, weight, subcutaneous fat thickness and body fat percentages of experimental and control groups were measured. Besides, echocardiography and pulmonary function tests were applied.The analysis of the obtained data was performed with statistical package program. Wilcoxon test was used for normal distribition data, dependent t-test and non-normal distribition data. The Mann-Whitney U test was applied on the data to compare in order to experimental group with the control group and datas were evaluated at meaningfulness level of 0.05.At the pre and the past measurements of experimental group, ther was statistically significant differences in body fat percentages, height, Abdominal, Midaxilla, Suprailiac parameters.