Farklı branşlardaki görme engelli sporcuların yalnızlık düzeylerinin karşılaştırılması
Comparasion of loneliness levels on visually impaired in different sports branches
- Tez No: 308045
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERCAN GÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada, farklı branşlarda spor yapan görme engellilerin yalnızlık düzeylerinin belirlenmesiyle birlikte, spor yapan ve yapmayan görme engelli bireylerin yalnızlık düzeylerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır.Araştırmaya; Türkiye Görme Engelliler Federasyonunun 2011-2012 sezonu faaliyet programında yer alan Goalball, B1, B2-B3 Futsal, Atletizm ve Judo müsabakalarına katılan 280 erkek görme engelli sporcu ile hiçbir spor faaliyetine katılmayan 60 görme engelli erkek bireyden oluşan toplam 340 görme engelli gönüllü olarak katılmıştır.Araştırmaya katılan görme engellilerin kendilerine ait bilgileri edinmek için ?Kişisel Bilgi Formu? oluşturulmuştur. Bireylerin Yalnızlık durumlarını belirlemek amacıyla ?Ucla Yalnızlık Ölçeği? kullanılmıştır. Bu formlar Braille alfabesine dönüştürülerek ve yüz yüze sorulan sorular yardımıyla her görme engelli sporcu için tek tek doldurulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this work, it is aimed both to determine loneliness levels of the visually handicapped athletes in different branches, and to compare loneliness levels of the athletes playing and not playing sports.Totally 340 visually handicapped athletes, consisting of 280 visually handicapped male athletes participating in Goal ball, B1, B2-B3 Futsal, Atletizm and Judo competitions within the 2011-2012 season activity programme of Turkey for the Blind Athletics Championships and 60 visually handicapped athletes who do not take part in any sport branches, include in the research.Personal Information Form was prepared in order to obtain personal data of those visually handicapped ones who participated in the research. UCLA Loneliness Scale was used to determine their loneliness states. These forms were filled out separately for each visually handicapped athletes by being converted to Braille alphabet and through the questions of face to face.