İç mekan temel tasarım ilkelerine bir yaklaşım
- Tez No: 30805
- Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN AZZEM AYDINÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Sanatlar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 211
Özet
îç mekân tasannu temel ilkeleri ile ilgili bu çalışma iç mekânların fonksiyonel, strüktürel ve estetik nitelikleri ile, temel tasarım prensiplerini ve bu olguların ne şekilde bağdaşabileceğini araştırmayı amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda birinci bölümde iç mekân tasannu temel elemanı olan mekân, mimari ve iç mekân kavramı açısından tarihi gelişim süreci içinde incelenmektedir. İkinci bölümde ise iç mekân tasarımının ikinci en önemli faktörü olarak insan, antropometrik boyudan, duyusal boyuttan ve algısal -zihinsel- boyudan çerçevesinde incelenerek, kullanıcı gereksinimleri açısından irdelenmiştir. Buna ek olarak insan çevre ilişkileri, fiziksel ve psikolojik koşullan doğrultusunda araştırılmıştır. Üçüncü bölüm iç mekânın tanımlanmasında önem taşıyan temel faktörlerden yapı faktörünü mekânsal ve strüktürel öğeleri ve bunların gelişimi açısından incelemektedir. Ardından dördüncü bölümde ise iç mekân tasarımı kuram ve yöntemleri analiz, sentez ve değerlendirme süreçleri çerçevesinde incelenmiştir. Bu bölümde çeşidi aşamalar sonucunda ortaya çıkan tasarımın değerlendirilmesi ve buna bağlı olarak insanın antropometrik ölçülerinin bu süreçteki önemi araştırılmıştır. Ayrıca iç mekânların tasarlanmasında önemli yeri olan“kavram”ın oluşması araştırılarak, iç mekân tasarımında oluşan kavramın görsel algılama yoluyla tasarım elemanlanna dönüşmesi ve bu bağlamda tasarım elemanlarının incelenmesi gerçekleştirilmiştir. Sonuç bölümünde ise, iç mekânların tasarlanmasıyla ilgili tüm bu olguların değerlendirilerek, iç mekân tasarımlarında yararlı olabilecek bir mekân analizi örneği yeralmaktadır. ıı
Özet (Çeviri)
This thesis, concerned with the basic principles of interior design aims at the research of ways of determining the functional, structural and aesthetic qualities with the basic design principles. In view of this aim, the first chapter concernes the historical development of interior and architectural space; the basic element of interior design. In the second chapter, man has been researched with regard to antropometric, sensational, perceptional and mental dimensions and explored the users requirements. In addition to this, human environmental relations have been explored in the sense of physical and psychological conditions. The third chapter explores the spatial and structural elements as well as their development of the building factor, which has a great importance in the definition of interior design. The fourth chapter explores the methods of translating programmatic needs and requirements into three-dimensional design desicions. In addition to this, the importance of human antropometry in this procedure has been explored. This chapter also emphasises the“concept”which has a great importance in interior design. Translation of this concept into design elements and exploration of them have been done in this context The condusion section sums up all these facts of interior design in an experimental sample of space analysis. m