İstanbul arkeoloji müzelerinde bulunan Cesnola Koleksiyonu bünyesindeki pişmiş toprak eserler
- Tez No: 30806
- Danışmanlar: PROF.DR. ÖZGEN ENGİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji ve Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 445
Özet
ÖZET Hacettepe üniversitesi Arkeoloji-Sanat Tar I h i Anabil I m Dalı, L I sansUstü eğitim programı bünyesinde hazırlanmış olan bu tezin Konusunu, İstanbul Arkeoloji Müzelerinde sergilenen ve saklanan Kibris' dan gelmiş ve Cesnola Koleksiyonu olarak bilinen eserler içindeki Pişmiş Toprak Figürinler oluşturmaktadır. Söz konusu eserler Müzeye 1873 yılında zamanın Müze Müdiirü Dr. Anton Dethlerin kişisel çabaları ile getirilmişlerdir. Figürinler acısından genel olarak yapılan tarihlendirme, Orta Tunç Çağından başlayıp Roma Çağma kadar devam eden dönemde yapılan örnekleri kapsamaktadır. Kıbrıs'dan geldikleri dışında figürlnlerle İlgili kaydedilmiş olarak fazla bir bilginin elde bulunmaması nedeniyle öncelikle lkonografik bîr değerlendirme grupların bir araya getirilmesi ve geldikleri yerlerin, yapıldıkları dönemlerin, aldıkları etkilerin ve gösterdikleri gelişmelerin neler olabileceği, özellikle Kıbrıs'da 1930 lu yıllarda yapılmaya başlanan sistematik kazılarda belirli bir tabakadan çıkmış olan olabildiğince yakın benzerleri İle karşılaştırma yoluyla yapılması gerekil olmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The subject of this thesis which Submitted to the Department of Archaeology and Art History In Un I vers I ty of Hacettepe, I s the Terra Cotta FlgUrlnes that stored and exhibited by the Archaeological Museum of Istanbul which are known as the part of the whole Collection of Csnola. The antiquities In the collection have been brought to Istanbul in 1873 through the personel efforts of Dr. Anton Dethier, Director of the Museum. The figurines snr& generally dated between Early Bronze Age and Roman Periods in Cyprus. Since there is not much information except that they came from Cyprus, it became very important to make comparisons between the resembling examples which are found during the systematical excavations, especially the ones which were started around 1930 and later. By this way, some certain datas about the dates and flndspots could be obtained and ikonographioa 1 ly they could become very familiar.