İstanbul metropolünde kaçak su kullanmak suretiyle hırsızlık suçları ve mühür bozma suçunun incelenmesi
Evaluation of theft and unseal crimes by means of using illegal water in İstanbul metropolitan area
- Tez No: 308072
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKHAN ERSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışmada İstanbul İlinde Kaçak Su Kullanmak Suretiyle Hırsızlık ve Mühür Bozma Suçları 5237 Sayılı Yeni Türk Ceza Kanunu kapsamında ve 765 Sayılı Eski TCK ile mukayese yapılarak, (YTCK 7.md. gereği) Doktrinden, Yargıtay Kararlarından ve Uygulamadan faydalanılarak, teorik olarak inceleme kapsamına alınmıştır. Yapılan Alan Çalışmasında da İstanbul İli Yerel Asliye Ceza Mahkemelerince karara bağlanan Kaçak Su Hırsızlığı ve Mühür Bozma Suçlarıyla ilgili dava dosyaları retrospektif dosya taraması yöntemiyle incelenmiştir.Bu tez çalışması kapsamında İstanbul İli Avrupa ve Asya yakasında bulunan çeşitli Adliyelerdeki Asliye Ceza Mahkemelerine intikal eden ve 2009 ve 2010 yılının ilk 4 ayında karara bağlanan Kaçak Su Hırsızlığı ve Mühür Bozma Suçlarına ilişkin dava dosyalarından toplam 147 adet dosya istatistiksel olarak incelenmiştir.Yapılan bu inceleme sonucunda suç ve sanık profilleri çıkarılmak suretiyle elde edilen bulgular değerlendirilip tartışılmış, konuyla ilgili sonuç ve önerilere yer verilmiştir.Yapılan çalışmalar sonucunda, kaçak su kullanmak suretiyle hırsızlık ve mühür bozma suçunu işleyen faillerin daha çok orta yaş grubundan olup, evli, dul, çok çocuklu, geçimlerini sağlayacak bir işe sahip olmakla birlikte, çoğunlukla ekonomik durumları zayıf olan, bir kısmı suya gereksinim duyan iş ve mesleklerden geçimlerini temin eden, bir kısmı çalışmayan, gelir düzeyi ve eğitim seviyesi düşük fertler arasında daha yaygın olduğu, faillerin çoğunun sabıkasız olduğu ancak umursamaz bir şekilde hareket ederek, bu suçları işlemeyi itiyat haline getirdiği, kaçak su kullanımlarının ekseriyetinin İdareye kayıtlı veya kayıtsız olan sayaç kullanılmak suretiyle yapıldığı, faillerin en çok kullandıkları kaçak su kullanma yönteminin kolon sistemine ilave yapmak suretiyle kaçak su kullanma olduğu, suçların daha çok evlerde işlendiği, faillerin %40'ının 200 m3 ve üzeri kaçak su kullandığı, Mahkemelere intikal eden dosyaların çoğunluğunun mahkumiyetle sonuçlandığı, dosyaların yarıya yakın kısmında zincirleme suç hükümlerinin uygulanarak cezaların arttırıldığı, Mahkemelerce genellikle mahkumiyet kararıyla birlikte erteleme veya hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararları verildiği ve konuyla ilgili diğer tespitlere ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, Theft and Unseal Crimes by means of using illegal water in Istanbul province have been taken in the scope of reviewing theoretically, within the scope of the new Turkish Penal Code numbered 5237 and by comparing with the previous Turkish Penal Code numbered 765 (pursuant to 7th Article of New Turkish Penal Code), under cover of Doctrine, Supreme Court?s Decisions and its applications. In the field survey that has performed, the case files concerning Illegal Water Theft and Unseal Crimes that were adjudicated by Local Criminal Courts of First Instance of Istanbul province, have been reviewed by the method of retrospective file scanning.Within the scope of this thesis study, totally 147 files through the case files regarding Illegal Water Theft and Unseal Crimes that were submitted to Criminal Courts of First Instance in various courts of justice in Europe and Asian side of Istanbul province and adjudicated in the years of 2009 and 2010 (first 4 months), have been reviewed statistically. As a result of this review, the obtained findings have been assessed and discussed accordingly by means of finding out criminal and accused profiles as well as the results and suggestions regarding the subject have been emphasized.As a result of the studies that have been carried out, by means of using illegal water, it has been confirmed that the perpetrators who perpetrated the theft and unseal crimes are mostly from middle age and they are also married, widowed, with more than one child and having a job for their livelihood but mostly their economic conditions are poor, some of them have been working in the fields of water, some of them does not have any job, their income level and training levels are insufficient among others and on the other hand, most of the perpetrators are having no criminal record however by acting neglectfully, they use and wont to commit these criminals as well as the usage of the illegal water have been mostly done by using the counter recorded or unrecorded to the Administration, the mostly used method of illegal water use of perpetrators is using illegal water by means of adding to the column system and the said crimes have been committed mostly at homes, 40% of the perpetrators have been using the illegal water approximately and more than 200 m3 and the files submitted to the Courts have been generally sentenced of condemnation and approximately in half of the files the successive criminal sentences have been applied and the punishments have been increased accordingly as well as generally together with the condemnation decision, adjourn of suspension and disclosure of judgement has been decided by the Courts and it has been also determined that most of the decisions have become definite and other relevant determinations have been also reached.