Submasif pulmoner tromboemboli hastalarının değerlendirilmesi
The evaluation of the patients with submassive pulmonary thromboembolism
- Tez No: 308111
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERHAT FINDIK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Çalışmanın amacı; mortalitesi ve morbiditesi yüksek olan submasif pulmoner tromboemboli hastalığını, hasta sayısı bakımından zengin olan kliniğimizde, demonstratif özellikleri, predispozan faktörler, tanı yöntemleri, tedavileri, komplikasyonları ve prognozları açısından değerlendirmektir.Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalında, Ocak 2006?Ağustos 2011 tarihleri arasında submasif pulmoner tromboemboli tanısı almış, tedavi olmuş ve dosya bilgilerine ulaşılabilen 124 hasta çalışmaya alındı. Çalışma retrospektif olarak yapıldı.Submasif PTE tanısı alan hastalara, dokuz hasta hariç (115 hastaya) çoklu dedektörlü spiral BT anjiografi uygulanmıştı. BT görüntülemesi yapılamayanlara V/Q sintigrafisi çekildi. Tüm hastalar, EKO ve EKG ile sağ kardiyak fonksiyon bozukluğu açısından değerlendirildi. Klinik olarak hemodinamiği bozulmayan, şok tablosunda olmayan, hipotansiyonu, senkobu olmayan hastalarda masif PTE dışlandı. Pulmoner emboli tespit edilmiş olup da pulmoner arter basıncı normal olan, taşikardisi olmayan, EKO'da sağ ventrikül dilatasyonu olmayan hastalar submasif kabul edilmedi ve non-masif emboli olarak çalışma dışında bırakıldılar.Submasif PTE tanısı almış olan hastalar yaş, cinsiyet, meslek, sigara alışkanlığı, edinsel ve genetik predispozan faktörler, tanı için uygulanan tetkik yöntemleri, tedavi seçenekleri, komplikasyonları ve mortalite açısından detaylı olarak incelendi.Kadınlarda ve ileri yaşta daha sık görüldü. Sigara ile ilişkisi bulunamadı. İmmobilite ve cerrahi geçirmiş olmak yüksek riskli bulundu. İlkbahar ve sonbaharda daha yaygın olduğu görüldü. En fazla görülen semptom nefes darlığı ve göğüs ağrısı oldu. Hemoptizi ve göğüs ağrısı erkek cinsiyette daha fazlaydı. Hipertansiyon, KOAH ve diyabet ile sıkı ilişkisi gösterildi. Genetik özellikler incelendiğinde %63,5 oranında rastlanan genetik bozukluklardan en sık görüleni MTHFR'ye aitti. Literatürde çok az görülen Protrombin gen homozigot bozukluğu bizde %2,35 oranında görüldü. EKO'da %99,2 oranında PAB yüksekliği anlamlıydı. Bilgisayarlı tomografi uygulanabilen submasif PTE'li hastalar, %100 oranında tanı alabildiler. BT'de en sık görülen bulgu pulmoner arter genişliğiydi. Tüm hastalar BT'deki trombüs lokalizasyonuna göre değerlendirildi ve embolinin %66,6 oranında sağ taraf arterlere yerleştiği görüldü.Hastalarda tedaviye yanıta bakıldığınd; birinci yılın sonundaki kontrollerde 97 hastanın (%78,2) tam iyileştiği, 26'sının (%21) kısmi iyileştiği, 1 hastanın ise (%0,8) iyileşemediği tespit edildi.Mortalite açısından değerlendirildiğinde; hastaların %1,6'sının hospitalizasyonu takip eden ilk 48 ay içinde emboliye bağlı olarak hayatını kaybetmiş olduğu görüldü.%1,6 oranında mortalite gözlenen, submasif pulmoner tromboemboli hastalığının ne derece hayati öneme sahip olduğu, tanı ve tedavisinin hız ve dikkat gerektirdiği, tedavi ve takibinin komplikasyonlar açısından önemi bir kez daha ortaya konmuş oldu.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate the submassive pulmonary thromboembolism with high mortality and morbidity rates, in our clinic -which is rich in number of patients, in terms of demonstrative features, predisposing factors, diagnostic procedures, treatments, complications and prognosis.In the Department of Chest Diseases of Ondokuz Mayıs University Medical Faculty, 124 patients with submassive pulmonary thromboembolism who were diagnosed and treated, between the dates January 2006 and August 2011, and whose file information is accessible has been taken into the study. The study has been done retrospectively.Multi-detector spiral Ct angiography was performed to the patients diagnosed with submassive PTE ? except for 9 patients (115 patients). Those who could not have CT imaging, had a scintigraphy. All the patients were evaluated by means of Echo ( EKO) and EKG in terms of right- cardiac dysfunction. Massive PTE was excluded for the patients who had not clinically hemodynamic disturbance, hypotension, syncope and who were not in shock status. Patients who were diagnosed with pulmonary embolism but had normal pulmonary artery pressure and who had neither tachycardia nor right ventricular dilatation in ECHO (EKO), were not accepted as submassive and they were excluded from the study as non-massive embolism.Patients diagnosed with submassive PTE were examined in detail in terms of age, sex, occupation, smoking habbit, acquired and genetic predisposing factors, examinatorial procedures applied for diagnosis, treatment options, complications and mortality rates.It was seen more often in women and advanced age. No relationship with smoking was found. Immobility and having had an operation was found highly risky. It was seen more common in spring and autumn. The symptoms seen at most were dyspnea and chest pain. Hemopthysis and chest pain were more for male gender. Its close relationship with hypertension, COPD and diabetes was shown. When the genetic features were examined, the most common one of the genetic disorders seen at the rate of % 63,5 belonged to MTHFR. Prothprombin gene homozygote disorder, which is seen very rarely in literature, was seen at the rate of % 2,35 in our study. PAB rise in ECHO (EKO) at the rate of % 99,2 was significant. Patients with submassive PTE, whom computerized tomography could be applied to, were able to have a diagnosis at the rate of % 100. The most frequent finding in Ct was pulmonary artery dilatation. All the patients were evaluated according to the thrombus localisation in Ct and it was seen that embolism located in the right side artery at the rate of %66,6.When we looked at the patient?s response to therapy, it was detected that 97 of the patients (% 78,2) had a complete recovery; 26 of them (% 21) had a partial recovery; and 1 of them could not recover in the controls at the end of the first year.When considered in sense of motality rates, it was seen that % 1,6 of the patients died due to embolism in the first 48 months following the hospitalisation.It has been revealed once more that to what extent the submassive pulmonary thromboembolism, of which two ? year mortality rate is monitored at the rate of %1,6 is of vital importance; its diagnosis and treatment requires pace and care; how important the treatment folow-up is in terms of complications.