Küçük hücreli dışı akciğer kanseri olgularında, standart servikal mediastinoskopi ile videomediastinoskopi sonuçlarının karşılaştırılması
To compare results of standard cervical mediastinoscopy and video mediastinoscopy for mediastinal staging of non-small cell lung cancers
- Tez No: 490062
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELAMİ VOLKAN BAYSUNGUR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Süreyyapaşa Göğüs Kalp Damar Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Giriş ve Amaç : Son yıllarda görüntüleme tekniklerinin gelişmesine rağmen akciğer kanseri hastalarında halen evrelemenin doğru yapılması için altın standart mediastinoskopi ile histopatolojik olarak mediastinal durumun ortaya konulmasıdır. Doğru evreleme akciğer kanserli hastaların tedavisinin planlanması aşamasında cok büyük önem taşımaktadır. Evrelemede mediastinal lenf bezlerinde metastatik tutulumun histopatolojik olarak gösterilmesi gereksiz cerrahiyi önleyecektir. Çalışmamızı küçük hücreli dışı akciğer kanseri olgularında mediastinal evrelemede standart servikal mediastinoskopi sonuçları ile videomediastinoskopi sonuçlarını karşılaştırmak amacı ile düzenledik. Materyal Metod: Mart 2008 ile Ekim 2009 tarihleri arasında , küçük hücreli dışı akciğer kanseri tanısı konmuş 27 olgu mediastinal lenf nodlarını evrelemek amacıyla çalışmaya alındı . Bir hasta intraoperatif gelişen hipotansiyon ve bradikardi nedeniyle çalışma dışı bırakıldı . Diğer tüm hastalara aynı seansta standart servikal mediastinoskopi ve videomediastinoskopi yapıldı. Çalışmaya alınan 26 hastanın 23 tanesi (%88) erkek, 3 tanesi (%12) kadın olup, yaş ortalaması, 55.1 (42-73) idi. Bulgular: Yapılan 26 hastanın standart servikal mediastinoskopisinden 6 'sında (%23) hastada karsinom invazyonu pozitif olarak raporlandı. Standart servikal mediastinoskopide pozitif bulunan 6 hastanın tamamının yapılan videomediastinoskopilerinde de aynı lenf nodu istasyonların tümü pozitif olarak bulundu. Standart servikal mediastinoskopi ile negatif bulduğumuz 3 hastada , videomediastinoskopi ile pozitif olarak patologlar tarafından raporlandı . Diğer bir deyişle yapılan 26 videomediastinoskopinin 9 'unda (%34) patoloji pozitif olarak raporlandı. Hem standart servikal mediastinoskopi ile hem de videomediastinoskopi patolojilerinin negatif olarak raporlandığı , ancak operasyon sırasında yapılan lenf nodu diseksiyon patolojisi pozitif olan 2 (%8) hasta patologlar tarafından raporlandı. Bu değerlerin sonucunda bizim çalışmamızda; Standart servikal mediastinoskopi için sensitivite (duyarlılık) %54.5, spesifite (özgüllük) %100, doğruluk %80.7, negatif öngörü değeri %75 ve pozitif öngörü değeri de %100 olarak , videomediastinoskopi için sensitivite (duyarlılık) %81.8, spesifite (özgüllük) %100, doğruluk %92.3, negatif öngörü değeri %88.2 ve pozitif öngörü değeri de %100 olarak bulundu Sonuç: Videomediastinoskopinin küçük hücreli dışı akciğer kanserli hastalarda daha doğru mediastinal invazif evreleme yapabilmek için, standart servikal mediastinoskopiden farklı olmayan teknik ve aynı insizyondan hemen hemen aynı sürede yapılabilmesi, yüksek sensitivite, doğruluk ve negatif öngörü değerleri ile etkili , düşük mortalite ve morbidite oranları ile güvenli ve yararlı bir teknik olduğunu düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: Although imaging methods have advanced in recent years, golden standard for accurate staging is still an evaluation of mediastinal status histopathologically by using mediastinoscopy. Accurate staging is very important for treatment planning of patients with lung cancer. Demonstration of metastatic involvement while staging at mediastinal lymph nodes histopathologically will prevent unnecessary surgery. The aim of our study was to compare results of standard cervical mediastinoscopy and video mediastinoscopy for mediastinal staging of non-small cell lung cancers. Material and Method : Twenty-seven patients, diagnosed with non-small cell lung cancer were included fora staging of mediastinal lymph nodes between March 2008 and October 2009. One patient was excluded from the research due to intraoperative hypotension and bradycardia. Standard cervical mediastinoscopy and video mediastinoscopy were performed in the same session to all other patients. Twenty three (88%) of the 26 patients were males and 3 (12%) were females and mean age was 55.1 (42-73). Results: Carcinoma invasion was reported to be positive in 6 (23%) of the 26 patients in standard cervical mediastinoscopy. In all 6 patients with positive standard cervical mediastinoscopy, all lymph node stations were positive with video mediastinoscopy. In 3 patients who were found to be negative with standard cervical mediastinoscopy, video mediastinoscopy result was reported to be positive by pathologists. In other words, video mediastinoscopy was reported to be positive in 9 of 26 cases (34%). Both standard cervical mediastinoscopy and video mediastinoscopy pathologies were reported by pathologists to be negative, hovewer 2 lymph node dissection positive pathology cases (8%) done during the operation results were positive. As a result of these findings from our research, for standard cervical mediastinoscopy, sensitivity was 54.5%, specificity was 100%, accuracy was 80.7%, the negative predictive value was 75%, and the positive predictive value was 100%. And for video mediastinoscopy sensitivity was 81.8%, specificity was 100%, accuracy was 92.3%, the negative predictive value was 88.2%, and the positive predictive value was 100%. Conclusion: We believe that video mediastinoscopy enables more accurate mediastinal invasive staging for patients with non-small cell lung cancer; it is performed with the same technique as standard mediastinoscopy from the same incision and at approximately the same time; it is effective with high sensitivity, accuracy, and negative predictive values; and is safe and with low mortality and morbidity rates