Küçük hücre dışı akciğer kanserinin mediastinal evrelemesindestandart servikal mediastinoskopi ile video-asiste servikal mediastinoskopinin sonuçlarının analizi
Is video-assisted mediastinoscopy superior than standard mediastinoscopy for mediastinal staging of the patients with lung cancer?
  1. Tez No: 664575
  2. Yazar: SERVET ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALİ BEDİRHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Yedikule Göğüs Hastalıkları Ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Küçük Hücre Dışı Akciğer Kanserli(KHDAK) hastaların prognozunu etkileyen en önemli faktör mediastinal lenf nodlarındaki metastaz varlığıdır. Bu çalışmada mediastinal lenf nodu metastazının tespitinde yaygın olarak kullanılan ve gold standart olan servikal mediastinoskopinin tiplerinin(standart ve videoasiste) etkinliği analiz edildi. Çalışmamızda Yedikule Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim Araştırma Hastanesi 3.Cerrahi Kliniğinde, Ocak 2006 ile Haziran 2010 tarihleri arasında Küçük Hücreli Dışı Akciğer Kanseri tanısı olan 502 hastaya yapılan, evreleme mediastinoskopi souçları analiz edilmiştir. 334 hastaya standart servikal mediastinoskopi,168 hastaya videoasiste mediastinoskopi yapılmıştır. Mediastinoskopi sonrasında 358 hastaya rezeksiyon planlanarak torokotomi yapılmış ve torokotomide lenf nodu istasyonları örneklenmiş. Standart mediastinoskopi sonrası hastalarda torokotomiye gidiş, videoasiste mediastinoskopiye göre fazla olduğu görülmüş. Videoasiste mediastinoskopide daha fazla lenf nodu istasyonu örneklenmiş ve istasyonlardan daha fazla punch biopsi alınmış. Lenf nodu metastazının tespiti açısından gene olarak videoasiste mediastinoskopi, standart mediastinoskopiden daha fazla tespit etmiş;özellikle 4L# ve 7# nolu istasyonlar bu istatiksel anlamlı olacak kadar yüksekti. Subtipi Adeno Ca olan grubda mediastinoskopide lenf nodu pozitifliği tespiti daha yüksek oranda olduğu görüldü. Yanlış negatiflik oranları her iki tipi mediastinoskopide yakın oranlarda idi. Hastalarda gözlenen komplikasyon oranaları her iki tip mediastinoskopide yakın oranlarda olduğu görüldü.502 hastada mortalite gözlenmedi. Servikal mediastinoskopi yapılan 5 hastada majör kanama gelişirken, videoasiste mediastinoskopide majör hemoraji gelişmemiştir.
Özet (Çeviri)
Background: In this study, we aimed to compare standard mediastinoscopy (SM) with video-assisted mediastinoscopy (VAM) for mediastinal staging of the patients with lung cancer in terms of safety profile, complication rates, mediastinal station, and lymph node counts. Methods: Data of 551 patients who were admitted to our clinic between January 2006 and January 2011 with the diagnosis of non-small cell lung cancer (NSCLC) and were scheduled for surgery were retrospectively analyzed. Age and sex of the patients and cell type of the tumor were recorded. A total of 361 patients (65.5%) had SM, while 190 patients (34.5%) had VAM. Results: Of the patients, 63.2% (n=96) who underwent VAM and 70.1% (n=218) who underwent SM were diagnosed with squamous cell carcinoma.