Düzeltilmiş fallot tetralojili çocuklarda arteriyel sertliğin aort kökü dilatasyonu üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Assessment of arterial stiffness influence on aortic root dilation in children with repaired tetralogy of fallot
  1. Tez No: 308147
  2. Yazar: HAMİDE MELEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM MEHTAP BOSTAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Cardiology, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Kardiyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Aort kökü dilatasyonu Fallot tetralojisinin bilinen bir özelliğidir. Düzeltme amaçlı cerrahi girişimden sonra bile bazı Fallot tetralojili olgularda ilerleyici aort kökü dilatasyonu görülmektedir. Cerrahi düzeltme öncesi Fallot tetralojili hastalarda aort kökü dilatasyonu sağdan sola şantın ve dekstrapozisyonun neden olduğu aort kan akımının arttırmasına bağlanmıştır. Ayrıca erken çocukluk döneminden beri aort duvarında bulunan intrinsik histolojik anormallikler aort kök dilatasyonuna yol açan önemli bir faktördür. Bu çalışmada; düzeltme operasyonu uygulanan Fallot tetralojili olgularda aort kök dilatasyonu ile arteriyel sertlik arasındaki ilişki incelenmiştir.Düzeltme operasyonu uygulanmış Fallot tetralojili 50 olgu ve kontrol grubunu oluşturmak üzere benzer yaş dağılımına sahip 27 sağlıklı çocuk çalışmaya dahil edildi. Düzeltilmiş Fallot tetralojili olgular aort kökü dilate olanlar (grup 1) ve dilate olmayanlar (grup 2) diye iki gruba ayrıldı.
Özet (Çeviri)
Aortic root dilatation is a known feature in tetralogy of Fallot. Progressive aortic root dilatation has been reported in some cases with tetralogy of Fallot even after reparative surgery. Aortic root dilatation was thought to be due to increased aortic flow resulted from right to left shunting and dextraposition. Besides, intrinsic histological abnormalities of the aortic wall that presents since from infancy are important causative factors leading to aortic root dilatation. This study was conducted to explore relation of arterial stiffness with aortic root dilation in cases with repaired tetralogy of Fallot.The study population consisted of 50 cases with repaired tetralogy of Fallot and 27 age-matched healthy control children. The cases with repaired tetralogy of Fallot were divided into two groups as with and without dilated aortic root (group 1 and 2, respectively).