Kronik idiyopatik ürtikerli ve anjioödemli hastalarda otolog serum deri testi ile kompleman seviyesi arasındaki ilişki
Correlation between autologous serum skin test and complement levels in chronic idiopathic urticaria and angioedema
- Tez No: 308157
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRAN TUNALI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 37
Özet
Kronik idiyopatik ürtiker (KİÜ); en az 6 hafta devam eden, genellikle her gün tekrarlayan, 24 saat içinde gerileyen, etyolojik faktörlerin saptanamadığı , kaşıntılı, eritemli, ödemli plaklarla karakterize bir hastalıktır. Sıklıkla angioödem eşlik etmektedir. Patogenezi ile ilgili yapılan çalışmalarda, KİÜ' in temelinde otoimmunitenin yer aldığı bildirilmiştir. Hastaların yaklaşık %25-35' inde Ig E veya yüksek afiniteli Ig E reseptörüne (Fc?RI) karşı aktif Ig G yapısındaki otoantikorların sorumlu olduğu gösterilmiştir. KİÜ' de otoreaktivitenin gösterilmesinde otolog serum deri testi (OSDT) kullanılmaktadır. Pozitif olması, serumda fonksiyonel otoantikorların (anti-Fc?RI ve/veya anti-Ig E) veya histamin-salgılatıcı faktörlerin olduğunu göstermektedir. Otoantikor bağımlı histamin salınımında komplemanın da rolü olduğu düşünülmektedir. Serumda kompleman aktivitesinin baskılanmasıyla, KİÜ' li hastaların serumunda bazofilden histamin salınımının azaldığı gözlenmiştir. Bu olay Fc?RI ve kompleman reseptör sinyal-iletim yolağı arasında etkileşim olduğunu düşündürmektedir.Çalışmadaki amacımız; kronik idiyopatik ürtiker ve anjioödemde otolog serum deri testi ve kompleman seviyesi arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. KİÜ ve/veya anjioödem tanısı ile takip edilen toplam 100 hasta çalışmaya dahil edildi. Tüm hastalara OSDT uygulandı ve kompleman düzeylerine bakıldı. OSDT pozitif ve negatif olgularda kompleman düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmadı. OSDT pozitif olgularda serumdaki oto antikorlara bağlı kompleman düzeyi düşüklüğü hipotezi çalışmamızda doğrulanamamakla birlikte ileri geniş serili çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Chronic idiopathic urticaria (CIU) is a skin disorder characterized by pruritic, erythematous edematous plaques that regress in 24 hours and last at least 6 weeks. Etiology can not be detected. Angioedema often accompanies CIU. Studies about pathogenesis report that autoimmunity plays an important role in CIU. Functional Ig G antibodies against the high affinity immunoglobulin E receptor (Fc?RI) and Ig E have been shown to be present in 25-35 % patients with CIU. The autologous serum skin test (ASST) is used to show autoreactivity in CIU. Positive test indicates the presence of functional antibodies (anti-Fc?RI and/or anti-Ig E) or histamine-releasing factors. A role of complement in autoantibody-mediated histamine release is further suggested. Decomplementation of urticaria sera by heating caused loss of functional activity on basophils, suggesting interaction of Fc?RI and complement receptor signal-transduction pathways.The aim of this study was to assess whether a relationship exists between the ASST and reduced complement levels in CIU and angioedema. 100 patients with CIU (with/without angioedema or with only angioedema) were recruited in the study. ASSTs were performed on all patients. C3, C4 levels were investigated in all patients sera. There was no significant difference between complement levels in ASST positive and negative patients. Autoantibodies-mediated low levels of complement could not be confirmed in our study. Studies with larger series are needed.