Hepatit b'li hastalarda ilk tanı anında viral ve biyokimyasal parametrelerin incelenmesi
Examination of viral and biochemical parameters at initial admission in patients with hepatitis b
- Tez No: 308174
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET CUMHUR DÜLGER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Dünyada 450 milyondan fazla hastada kronik Hepatit B enfeksiyonu vardır. Hastalık prevelansı dünyanın coğrafi bölgelerine göre değişiklik göstermektedir. Ortadoğu ülkeleri yüksek prevelanslı ülkeler arasındadır. Ortadoğu ülkelerindeki Hepatit B oranının yüksek olmasına rağmen Türkiye'nin İran sınırında hastalığın epidemiyolojik ve laboratuvar özellikleri halen belirsizdir.Çalışmamız, Van ili ve çevresindeki Hepatit B olgularının epidemiyolojik, biyokimyasal ve virolojik özelliklerinin ortaya konulması amacıyla yapılmıştır. Bu retrospektif çalışmada hastanemizin gastroenteroloji kliniğine Haziran 2009 ile Ağustos 2011 tarihleri arasında başvuran olgular incelendi. Veriler hastane kayıtlarından elde edildi. Çalışmaya 1102 hasta alındı. Bu hastaların 375'i (%34) kadın, 727'si (%66) erkekti. Hastaların ortalama yaşı kadınlarda 39,71±14, erkeklerde 40,85±14,5 idi. Hepatit B enfeksiyonunun laboratuvar bulgularından HBsAg, HBeAg, DeltaAg ve DeltaAb rutin ELİZA metoduyla, HBV-DNA ise PCR ile çalışıldı. HBs Ag pozitifliği Hepatit B enfeksiyonu olarak kabul edildi. Olgular 45 yaş ve altı ile 45 yaş üstü olarak iki gruba ayrıldı.177 hastada (113 erkek, 64 kadın) HBeAg pozitifti. Cinsiyetler arasında HBeAg pozitifliği açısından anlamlı farklılık yoktu (p=0,478). Genç hastalarda HBeAg pozitifliği anlamlı olarak daha fazla bulundu (p0,05).DeltaAg pozitifliği yüksek İNR ve düşük albümin düzeyleri ile ilişkili bulundu (sırasıyla, p=0,002 ve p0,05).Çalışmamızda cinsiyet ile HBeAg seropozitifliği arasında anlamlı fark bulunmadı (p=0,478). Yalnız HBeAg titreleri kadın hastalarda anlamlı olarak daha yüksekti (p=0,034).Yüksek endemik ülkelerde primer HBV enfeksiyonunun çoğunun erken çocukluk döneminde vertikal geçişle olduğu bilinmektedir. Verilerimiz kadın Hepatit B hastalarının yüksek HBeAg titrelerine sahip olmaları nedeniyle erkeklere göre hastalık bulaşında önemli bir rol oynadığını göstermektedir.DeltaAg pozitifliğinin negatif HBV-DNA düzeyleriyle birliktelik göstermesi, Delta hepatitinin HBV-DNA'yı baskıladığını göstermektedir. İlginç olarak DeltaAb pozitifliğinin Hepatit B viral yükünü baskılamada bir etkisi olmadığı gözlenmiştir. Bu nedenle klinisyenlerin, yaşlı HBV-DNA negatif hastalar karşısında dikkatli olmaları gerekir.Yine çalışmamızda çarpıcı bir bulgu olarak HBsAg titreleri HBeAg pozitif olan grupta HBeAg negatif gruba göre daha yüksekti. Bu sonuç Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde yaşayan hastalarda hastalığın daha şiddetli seyretmesi ile açıklanabilir. Bu alanda daha ileri çalışmalara ihtiyaç olduğu bir gerçektir.
Özet (Çeviri)
More than 450 million people still suffer from chronic HBV infection. Prevalence is influenced primarily by the geographic regions of the world. Middle east countries are among those with the highest prevalence of chronic HBV infection in the world. Although Hepatitis B virus (HBV) is the most common cause of chronic liver disease in middle-east, its epidemiologic and laboratory features remains unclear along the Iranian border of Turkey.The current study was conducted in order to reveal the epidemiologic, biochemical and virologic properties of the Hepatitis B cases around Van city and its environs. All of the cases admitted to gastroenterology division of our hospital in the period of between June 2009 and August 2011 were retrospectively examined. Clinical data was obtained from hospital records. In this time scale the cases were composed of 375 females (34 %) and 727 males (66%). The mean age of the female and male cases was 39.71± 14 and 40,85±14,5 respectively. Epidemiologic data, results of the biochemical, serologic and virologic tests were recorded. Laboratory evidences of HBV infection (HBsAg, HBeAg DeltaAg and DeltaAb) were assessed by the routine ELISA method. HBV-DNA was assessed by PCR. HBV infection was defined as isolated seropositivity of HBsAg. The subjects were divided as younger (45 years).There were 177 patients (64 female and 113 male) with HBeAg positive. There were no statistically difference between genders (p=0,478). However, the rate of HBe seropositivity was significantly higher in younger patients (p0.05).DeltaAg positivity was associated with higher INR and lower albumin levels (p=0.002 and p0.05).In the presented study, the rate of HBeAg seropositivity was not statistically different between genders (p=0.478). However, significantly higher HBeAg titers were observed in female gender (p=0.034).It is well known that most primary HBV infections in highly endemic countries occur during infancy or early childhood due to vertical transmission (from infected mother via perinatal exposure). Therefore our data also suggests that female Hepatitis B patients may responsible for the transmission of the disease due to higher HBeAg titers compared to males.DeltaAg seropositivity was associated with negative HBV-DNA levels, suggesting that Delta Hepatitis may contribute to supress HBV-DNA load in the setting of chronic Hepatitis B infection. However, DeltaAb positivity had no impact on the viral load of the Hepatitis B. Therefore, clinicians should be vigilant in older patients with negative HBV-DNA.As a striking finding of study, HBsAg titers was higher in HBeAg positive patients than in those with HBeAg negative patients. This phenomenon may explain the fact that seropositivity of HBeAg are associated with more severe disease particularly in patients who live in developing countries including Turkey. Further clinical investigation seems warranted.