Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi'ne başvuran tiroid kanserli vakaların retrospektif analizi
Retrospective analysis of the patients with thyroid cancer admitted toYuzuncu Yil University Faculty of Medicine Hospital
  1. Tez No: 308175
  2. Yazar: MEHMET NACİ ALDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada 1989?2011 tarihleri arasında Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi'nde tiroid kanseri tanısı ile takip ve tedavi edilen hastaların; demografik ve klinik özellikleri, hastalara tanı esnasında ve takipte uygulanan işlemler, aldıkları tedaviler ve laboratuar değerleri retrospektif olarak incelenmiştir.Çalışmamızın amacı tiroid kanser tiplerinin oranları, yaş ve cinsiyetle ilişkilerinin saptanması, tedavi başarısı ile nüksü etkileyen faktörlerin tespit edilmesi, hastaların takip ve tedavilerinin daha iyi bir şekilde yapılmasına katkıda bulunmaktır.Çalışmaya 407 hasta alındı. Hastaların tanı yaşları 11?90 yaş arasında dağılım göstermekte olup ortalama tanı yaşı 44,7±12,9 yıldı. Hastaların 336'sı kadın (%82,6), 71'i (%17,4) erkekti. Kanser tipi olarak %82,3 ile en yüksek tiroid papiller karsinom, ikinci sıklıkta % 7,6 ile tiroid folliküler karsinom ve üçüncü sıklıkta % 7,4 ile medüller tiroid karsinom bulunmuştur. Sadece iki hastada (%0,5) anaplastik tiroid karsinomu mevcuttu. On hastanın ise patoloji sonucuna ulaşılamadı. Tüm tiplerde kadın hasta sayısı erkek hasta sayısından yüksek olarak bulunmuştur. Cinsiyet ile tümör tipinin papiller veya folliküler olması arasında fark bulunmamıştır. Her iki tip kanserde de kadın hasta sayısı erkek hasta sayısından yüksek olarak saptanmıştır. Hastaların %33,9'una tiroid ince iğne aspirasyon biopsisi (TİİAB) yapılmış ve TİİAB yapılanların %85'inde sonuç malignite şüphesi veya malignite olarak gelmiş. İlk operasyonda hastaların %79,6'sına total veya boyun diseksiyonlu total tiroidektomi yapılmış. Geri kalan %20,4'üne de subtotal veya totale yakın tiroidektomi uygulanmış. YYÜ'de total veya boyun diseksiyonlu total tiroidektomi yapılma oranı %90 iken, diğer merkezlerde bu oran %71 idi. 57 (%14) hastaya reoperasyon yapılmış. Reopreasyonda malignite patoloji raporuna ulaştığımız 36 hastanın 12'sinde (%33) mevcuttu. Papiller kanserli olgularda %34,9 oranında lokal lenf bezi tutulumu tespit edilirken, folliküler kanserli olgularda bu oran %11,1 olarak bulundu. Hastaların %18,2'sinde geçici hipoparatiroidizm, %3,7'sinde kalıcı hipoparatiroidizm gelişmişti. Hastaların %55'i radyoaktif iyot (RAİ) tedavisi almıştı. Alınan ortalama RAİ dozu 124±35 mCi idi.Erkek hastalarda kadın hastalara göre ileri derecede anlamlı bir şekilde daha fazla lenf bezi metastazı saptanmıştı. RAİ alan grubun son başvurusundaki Tg değeri ölçülebilirlik durumu RAİ almayan gruba göre ileri derecede anlamlı olarak daha düşük bulundu. Bu RAİ tedavisinin etkin bir tedavi olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, which included the patients followed and treated with the diagnosis of thyroid cancer, in Yuzuncu Yıl University Faculty of Medicine Hospital, between 1989-2011; demographic and clinical properties, procedures done at diagnosis and follow-up, given treatments and laboratory values were retrospectively reviewed.The purpose of this study is, to determine ratios of thyroid cancer types, age and gender relationships, the factors affecting the success of treatment and relapse, and to contribute a better way of follow-up and treatment of patients.407 patients were included in this study. Our patients average diagnosis age was 44,7±12,9 years, ranging 11-90 years. 336 patients were female (82,6%), 71 were male (17.4%). Thyroid papillary carcinoma is found to be the most reported cancer type in our patients, with the ratio of 82,3%. The second most rated type is follicular carcinoma (7,6%) and the third one is thyroid medullary carcinoma (7,4%). In only just two patients, was there anaplastic thyroid carcinoma (0,5%). We couldn?t reach the pathology reports of ten patients. In all types of cancers number of female patients were more than the males. There was no statistically significant difference between gender and cancer type being follicular or papillary carcinoma. In these two types of cancer, females outnumbered the males. In 33,9% of the patients, thyroid fine needle aspiration biopsy was performed, and 85% of these biopsies were reported as malignant or suspicious for malignancy. In the first operation of 79,6% patients, total thyroidectomy or total thyroidectomy with neck dissection was performed. For the rest of the patients of 20,4% subtotal or near total thyroidectomy operations were performed. For primary operation, total thyroidectomy or total thyroidectomy with neck dissection operations were performed in 90% of patients of YYU, but this ratio was 71% for operations performed in other centers. In 57 ( 14%) of the patients reoperation was performed. For reoperation, we attained the pathology reports of 36 patients, and among these patients 12 were positive for malignancy (33%). Lymph node involvement was positive in 34,9% of papillary cancer cases; this was 11.1% for follicular cancer patients. Transient hypoparathyroidism developed in 18,2%, and permanent hypoparathyroidism in 3,7% of patients. Fifty five percent of the patients were given radioactive iodine (RAI) treatment. Megiven RAI dosage was 124±35 mCi.Lymph node metastasis was significantly more frequent in male patients compared with female patients. Measurability of Tg in the last follow-up was significantly more lower in the RAI given group, compared with the group not given. This implies the effectiveness of RAI treatment.