Kronik transfüzyon yapılan beta talasemi majörlü hastalarda serum IgA ve tükürük sIgA düzeylerinin ağız ve diş sağlığına etkisi
Serum IgA and sIgA levels effect on the oral and dental health, patients who has been chronic transfüsed beta talasemia major
  1. Tez No: 308191
  2. Yazar: ADEM SAYDAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUT GARİPARDIÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
En sık görülen tek gen bozukluklarından olan talasemi majör, önemli bir halk sağlığı problemidir. Düzenli eritrosit süspansiyon transfüzyonuna bağımlı olan bu hastalarda, demir dokularda birikmekte, bu da endokrin, kardiyak, hematolojik ve immun sistem komplikasyonlarına yol açmaktadır.Bu çalışma, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Hematoloji ve Onkoloji kliniğinde ?talasemi majör? tanısı ile takip edilmekte olan ve bu nedenle eritrosit süspansiyonu ile kronik transfüzyon uygulanan 18 hastada retrospektif olarak yapılmıştır. Çalışma ile talasemi majörlü hastalarda ağız ve diş sağlığını etkileyebilen immunolojik, endokrinolojik, kardiyak ve hematolojik faktörler araştırılmıştır. Çalışma grubu 11 (% 61,1) erkek, 7 (% 38,9) kız hastadan oluşmuş olup, yaşları 14 ay ile 11yaş 4 ay (ortanca 6 yaş 5 ay) arasında değişmekteydi. Hasta grubunda diş çürük sayısının ortanca değeri 7,0 (maks:14, min: 0 ortalama: 7,6) olup, kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı yüksekti (p: 0,04). Hasta grubunda sIgA düzeyi ortanca değeri: 105,0 (maks: 3371, min: 0,5) olarak tespit edildi. Kontrol grubu ile arasında anlamlı fark yoktu (p:0,21). Diş çürüğü ve sIgA düzeyinde her iki grup arasında anlamlı bir ilişki saptanmadı (p:0,12).Sonuç olarak kronik transfüzyon uygulanan talasemi majörlü hastalarda yüksek oranda görülen diş çürüğü üzerinde önemle durulması gereken bir sağlık problemidir. Hastaların düzenli diş fırçalamaları, ağız ve diş sağlığı yönünden bilinçlendirmeleri gerekmektedir. Talasemi majör hastalarında diş çürüğünü etkileyen faktörler üzerinde daha geniş serili çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Thalassemia major, one of the most commonly seen genetic disorders, is an important public health problem. Excessive iron accumulates in these patients who are dependent upon regular erythrocyte suspension transfusion; which causes endocrinal, cardiac, hematologic and immune system complications.The present study was retrospectively conducted with 18 patients who were followed due to thalassemia major diagnosis at the Hematology and Oncology Clinics of Department of Children Health and Diseases of Medical Faculty of Sütçü İmam University and to whom erythrocyte suspension and chronic transfusion were performed. The study investigated immunologic, endocrinologic, cardiac and hematologic factors that may affect mouth and teeth health among the patients diagnosed as thalassemia major. The research group was consisted of 11 male patients (61,1 %) and 7 female patients (38,9 %). The patients? age ranged from 14 months and 11 years (median: 6 years 5 months). The median number of decayed teeth was 7.0 among the patients (max: 14 and min: 0, mean: 7,6) and this number was statistically higher in the control group (p: 0,04). sIgA value among the patients was 105,0 (max: 3371, min: 0,5) and there was not a significant difference compared to the control group (p: 0,21). We could not find any significant correlation between the two groups in terms of decayed teeth and sIgA value (p: 0,12).As a result, decayed teeth seen commonly among the thalassemia major patients to whom chronic transfusion was performed were important health problem. It is necessary that the patients brush their teeth regularly and they be informed about mouth and teeth health. There is a need for large serial studies about the factors affecting decayed teeth among the patients with Thalassemia major.