Sıçanlarda obstrüktif sarılığın karaciğer volümü üzerindeki etkisi (Deneysel çalışma)
The effects of obstructive jaundice on liver volumetry of the rats (Experimental study)
- Tez No: 308195
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN ÇALIK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Amaç: Safra yolu tıkanıklığına sekonder olarak karaciğer fizyolojisindeki değişiklikler, tıkanma sarılığının klinik yönetiminde direk olarak etkilidir. Cerrahi müdahale kararının optimal zamanının verilebilmesi için cerrahlar tıkanma sarılığı esnasında karaciğer volümündeki olası değişimlerin farkında olmalıdır. Bu çalışmada obstruktif ikter esnasında sıçan karaciğer volümünde ve histopatolojisinde meydana gelen değişimlerin değerlendirilmesi amaçlanmışıtır.Materyal ve Metodlar: Ağırlıkları 180-300 gr arasında değişen 32 adet dişi Sprague Dawley cinsi sıçan kullanıldı. Sıçanlar 4 deneysel gruba ayrıldı. Deney öncesinde, bazal volümetrik analizler için tüm hayvanlara abdominal tomografi çekildi. Ardından ana safra yolu bağlandı. Grup 1'de deneyin üçüncü günü volümetrik analiz tekrarlandı. Volüm korelasyonu ve histolojik değerlendirme için total hepatektomi uygulandı. Aynı protokol grup 2 için deneyin 7. gününde, grup 3 için deneyin 15. gününde ve grup 4 için deneyin 25. gününde uygulandı. Deney esnasında safra yolunun bağlanmasından önce anestezi nedeni ile ölen sıçanlardan kontrol grubu oluşturuldu.Bulgular: Grup 1'de deney sonunda karaciğer volümünde fark görülmedi (P=0.5). Grup 2'de deneyin 7. gününde karaciğer volümünde anlamlı farklılık gözlendi (P=0.01). Deneyin 15. gününde karaciğer volümündeki anlamlı artış devam etti (P= 0.003). Deneyin 25. gününde hayvan karaciğer volümleri, safra yolunun bağlanmasından önce ölçülen karaciğer volümlerinin % 60'ına kadar artış gösterdi (P= 0.002). Benzer değişiklikler, hayvanların karaciğerlerinin ıslak ağırlıklarının kontrol grubundakilerle karşılaştırılmasında da gözlendi. Grup 1'de P değeri 0.9 idi. Bununla birlikte anlamlılık günden güne arttı. P değeri Grup 2'de 0.3 idi. Grup 3'te 0.06 idi. Safra yolunun bağlanmasının 25. gününde karaciğer ağırlıkları, safra yolu obstruksiyonundan önceki karaciğer ağırlıklarının % 40 ına kadar artış gösterdi (P=0.002).Sonuç: Tıkanma sarılığında karaciğer volümleri ve karaciğer ağırlıkları paralel olarak artmaktadır. Karaciğer volümündeki artış özellikle karaciğerin cerrahi tedavisini zorlaştırmaktadır. Cerrah, tıkanma sarılıklı hastalarda cerrahi kararı verirken, karaciğer volümündeki zamana bağlı bu değişikliklerin farkında olmalıdır.
Özet (Çeviri)
Aim: The alterations in liver physiology secondary to bile duct obstruction directly affect management of obstructive jaundice. To decide the optimal time for surgical intervention, surgeons should be realized the expected changes in liver volume during obstructive jaundice. This study is aimed to investigate alterations in liver volume and histopathology during obstructive jaundice in rat liver.Materials and methods: Thirty two female Sprague Dawley rats weighing between 180-300 gr were used. The rats were divided into four experimental groups. Before the experiment, abdominal tomography was performed in all animals for baseline volumetric analyses. Afterwards, the main bile ducts were ligated. In group 1, volumetric analyses were repeated at 3rd days of experiment and total hepatectomy was performed for volume correlation and histological examination. Same protocol was applied in group 2 at 7th days of experiment, in group 3 at 15th days of experiment and in group 4 at 25th days of experiment. During the experiment a control group (n=4) was created with rats died due to anesthesia before bile duct ligation.Results: In group 1 there was no difference in liver volume at the end of experiment (P=0,5). In group 2, significant difference in liver volume was observed on the 7th days of experiment (P=0,01). Increment in liver volume was significantly continued at 15th days of experiment (P=0.003). At the 25th days of experiment, liver volumes of animals were increased up to 60% of liver volumes measured before bile duct ligation (P=0.002). Similar alterations were observed in wet liver weights of animals compared to control group. In group 1, the P value was 0.9. However, significance was developed day by day. P value was 0.3 in group 2. It was 0.06 in group 3. At 25th days of bile duct ligation, liver weights were increased up to 40% percent of liver weights before bile duct obstruction (P=0.002).Conclusion: In obstructive jaundice, liver volumes and liver weights were paralelly increased. Increase in liver volumes associates with difficult surgical approach to liver in clinical practice. The surgeon should be awared this time-dependent alteration in liver volume for the decision of surgical intervention in patients with obstructive jaundice.