Topiramat ve valproik asit tedavileri alan idiopatik parsiyel ve jeneralize epilepsili çocuk hastalarda IL-1?, IL-1ß, IL-1RA, IL-2, IL-6, IL-10, TNF-? düzeylerinin incelenmesi
The evaluation of the levels of IL-1?, IL-1ß, IL-1RA, IL-2, IL-6, IL-10, TNF-? in generalized and idiopathic partial epileptic children treated with topiramate and valproic acid
- Tez No: 308196
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA MÜJGAN SÖNMEZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Nörolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Giriş ve amaç: Epilepsi, santral sinir sisteminin (SSS) belirli bir işlevi olan nöron topluluğunun ani, anormal, hipersenkron deşarjı sonucu ortaya çıkan, tekrarlayıcı özellik gösteren ve uzun dönem antiepileptik ilaç (AEİ) tedavisi gerektiren nörolojik hastalık grubudur. AEİ'ların serum immunglobulin seviyelerini azalttığı, bazı AEİ'ların sitokin üretimi üzerine etkileri olduğu bildirilmektedir. Bu çalışmada prepubertal dönemde idiyopatik parsiyel ve jeneralize epilepsi tanısı almış çocuklarda VPA ve TPM'nin IL-1?, IL-1ß, IL-1RA, IL-2, IL-6, IL-10, TNF- ? düzeylerine etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır.Hastalar ve metod: Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Nörolojisi Bilim Dalı'na başvuran, idiopatik parsiyel ve jeneralize epilepsi tanısı konulan, yaşları 6-12 yıl arasında değişen (ortalama 8.3±1.7 yıl), 19'u (%47,5) kız, 21'i (%52,5) erkek toplam 40 prepubertal hasta çalışmaya dahil edildi. Aldıkları ilaç tedavisine göre hastalar iki gruba ayrıldı (VPA; n=20, TPM; n=20). Hastalardan alınan serum örneklerinde tedavi başlangıcında, tedavinin 6. ve 12. aylarında IL-1?, IL-1ß, IL-1RA, IL-2, IL-6, IL-10, TNF- ? düzeylerine bakıldı.Bulgular: VPA alan grupta IL-1? düzeylerinin tedavi öncesine göre tedavinin 12.
Özet (Çeviri)
Objective and Aim: Epilepsy is a group of neurological disorders characterized by sudden, abnormal, hypersynchronous discharge in spesific neurons of central nervous system (CNS). It has recurrent features, and requires long-term antiepileptic drugs (AEDs) therapy. It has been reported that AEDs reduce the levels of serum immunglobulins and some of them affect the cytokine production and levels.In this study, we have investigated the effects of valproic acid (VPA) and topiramate (TPM) on the levels of IL-1?, IL-1ß, IL-1RA, IL-2, IL-6, IL-10, TNF-? in children with idiopatic generalized and parsiyel epilepsy.Patients and Method: The study included forthy prepubertal children aged between 6 to 12 years (mean 8.3 ± 1.7 years) with idiopathic generalised and partial epilepsy admitted to the child neurology outpatient clinic . 19 of the patients were female (47.5%) and 21 were male (52.5%). The patients were divided into two groups based on the treatment. First group (20 patients) was treated with valproic acid (VPA) and second group (20 patients) was treated with topiramate (TPA). The plasma levels of IL-1?, IL-1ß, IL-1RA, IL-2, IL-6, IL-10, TNF-? were measured before the initiation of the therapy as well as during 6 rd and 12th months of the treatment.Results: In the VPA group, the levels of IL-1? significantly increased at 12 months of the treatment, while the levels of IL-10 significantly decreased at 6 months of the treatment compared with the onset of the treatment (p0.05).