İnce iğne aspirasyonunun tiroid malignensi nedeni ile opere olan hastalarda tanısal değeri
Diagnostik value of fine needle aspiration in operated thyroid malignancy patients
  1. Tez No: 308194
  2. Yazar: ABDULLAH HASAN ÖZHAN ULUSAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİTHAT KERİM ARSLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Amaç: Tiroid nodüllü hastaya yaklaşım günümüzde tartışma konusu olmaya devam etmektedir. Tiroid nodülüne yaklaşımda ince iğne aspirasyon sitolojisi, cerrahi veya takip kararı açısından en önemli tanısal yöntemdir. Yalancı pozitiflik, yalancı negatiflik gibi hasta yönetiminde önemli bir handikap teşkil etmektedir. Endemik bölgede tiroid hastalıklarının ve malignitelerinin dağılımı farklılık göstermektedir. Genel popülasyonda papiller karsinom Daha sıklıkla görülürken, foliküler ince iğne aspirasyon sitolojisinde tanısı zor olan malignitedir ve endemik bölgede daha sık görülmektedir. Otoimmun tiroiditler de endemik bölgede sıklıkla görülür. Çalışma ile endemik olan karadeniz bölgesinde ince iğne aspirasyon sitolojisinin sensitiflik, spesifiklik, pozitif prediktif değer, negatif prediktif değer ve tanısal doğruluk açısından değerlendirilmesi amaçlanmıştır.Materyal ve metod: Bu çalışmada 2001 ile 2010 yılları arasında ince iğne aspirasyon sitolojisi çalışılmış ve daha sonra tarafımızdan operasyon endikasyonu doğmuş hastalar, geriye dönük olarak hastanemiz arşivinden dosya incelemeleri yapılarak ve patoloji anabilim dalı aşivinden rapor taraması yapılarak retrospektif olarak taranmıştır. Preoperatif ince iğne aspirasyonunun Patoloji Anabilim Dalı tarafından rapor edilen sonuçları ile postoperatif materyalin patoloji sonuçları karşılaştırılmıştır.Bulgular: 2001 ve 2010 yılları arasında ince iğne aspirasyon biyopsisi yapılan ve genel cerrahi servisinde opere olan 363 hasta mevcuttu. Bu sonuçlar retrospektif olarak tarandı. Sensitivite % 66, spesifite % 99,4 ve pozitif prediktif değer % 95,8 idi. 50 yaş altındaki hastalarla 50 yaş ve üstü, kadın ve erkek gruplar arasında sensitiflik ve spesifiklik açısından anlamlı fark yoktu (p>0,05). Ultrason eşliğinde girişimsel radyoloji tarafından yapılan İİAB, kör yapılan İİAB sonuçları ile karşılaştırıldı. Girişimsel radyoloji tarafından yapılan 86 biyopsinin 13'ü(% 17,8) non diagnostik olarak rapor edildi. Kör olarak yapılan 201 biyopsinin 76'sı(% 37,8) non diagnostik olarak rapor edildi. Bu fark anlamlı bulundu.
Özet (Çeviri)
Aim: Recently, management of thyroid nodule still remains controversial and fine needle aspiration cytology is the most important diagnostic procedure to give decision of surgery or follow up. False positive and false negative results are important handicaps for the decision. In endemic regions the distribuiton of thyroid pathologies and malignancies have some varieties. In general population papillary carcinoma is the most common malignancy and more easily diagnosed with fine needle aspiration cytology, follicular carcinoma is harder to diagnose with fine needle aspiration cytology and mostly seen malignancy in endemic regions. Autoimmune thyroiditis is also common in endemic region. This study aimed to show the sensitivity, specifity, false positive, false negative and diagnostic accuracy of fine needle aspiration cytology black sea region where is known to be endemic goiter area.Material and Method: The patients formerly fine needle aspiration cytology were performed and taken to surgical procedure in our clinic were included, and the files were wiewed from the file archive, and the cytology reports were wiewed from the archive of department of pathology. Preoperatively fine needle aspiration cytology and the pathologic results of the postoperative materials were compared.Results: Between years 2001 and 2010 there were 363 patients that fine needle aspiration cytology was performed and underwent thyroid surgery in our department. The fine needle aspiration cytology and postoperative material pathology reports were wiewed retrospectively. Sensitivity was % 66, specifity % 99,4 and positive predictive value was % 95,8. There were no significant difference in sensitivity, specifity when evaluated and compared by dividing into groups of below 50 years old, equal and above 50 years old, male and female (p>0.05). The biopsies performed at interventional radiology department with the guidance of ultrasonography were compared to those made blindly. 13 of 86 biopsies performed by interventional radiology (% 17,8) were non diagnostic. 76 of 201 biopsy performed blindly (% 37,8) were non diagnostic.