Genel veya spinal anestezi altında yapılan elektif histerektomi operasyonlarında, ameliyat öncesi ve sonrası anksiyete ve hasta memnuniyetinin anket çalışmasıyla karşılaştırılması
Comparison of anxiety and patient satisfaction before and after elective hysterectomy surgery under general or spinal anesthesia
  1. Tez No: 308197
  2. Yazar: MUSTAFA LEVENT ÇETİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DAVUT DOHMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Preoperatif değerlendirme, hastanın hikâyesinin alınması, laboratuvar incelemeleri ve anestezi risk belirlemesini içerir. Bunu, hastanın bilgilendirilmesi ile farmakolojik ve non-farmakolojik yöntemlerle preoperatif hazırlık takip eder. Preoperatif hazırlığın pek çok amacı vardır. Fakat en önemlisi anksiyetenin giderilmesidir. Anksiyete; cerrahiyi, anesteziyi ve postoperatif iyileşmeyi olumsuz etkiler. Preoperatif dönemde hastalarda birçok nedene bağlı anksiyete mevcuttur.Bu çalışmada; elektif histerektomi planlanan hastalarda anestezi ile ilgili endişe nedenlerini belirlemek, preoperatif ve postoperatif anksiyete düzeylerini ölçmek, anksiyetenin hasta memnuniyeti ile ilişkisini belirlemek amaçlanmıştır.Hastaların demografik bilgileri, anestezi ile ilgili hastayı en çok endişelendiren üç nedeni soruldu. Durumsal ve sürekli anksiyeteyi ölçen STAI I ve STAI II testlerine yanıt vermesi istendi. Son bölümde ameliyat sonrası iyileşme kalitesini ölçen QoR-40 testini doldurmaları istendi.Preoperatif dönemde STAI I değerlerinin STAI II değerlerinden yüksek olduğu ve STAI I değerlerinin postoperatif dönemde azaldığı görülmüştür. Hastalarda ciddi anlamda preoperatif anksiyete durumunun söz konusu olduğu anlaşılmaktadır. Ameliyat öncesi anestezi ile ilgili kaygı nedenleri ameliyat sonrası uyanamamak, ameliyat sonrası ağrı ve bulantı kusma olarak saptanmıştır. Bizim çalışmamızda preoperatif kaygı düzeyleri ile postoperatif memnuniyet düzeyleri arasında bir ilişki kurulamamıştır.
Özet (Çeviri)
Pre-operative evaluation of the patient starts with history, physical examination and lab tests and follows the pre-operative preparation with pharmacological and non-pharmacological methods of informing the patient. The purpose of preoperative preparation is many. But most importantly; anxiety, surgery, anesthesia and postoperative recovery are the majors.In this study, patients scheduled for elective hysterectomy determined to measure the causes of concern related to anesthesia, preoperative and postoperative levels of anxiety measure, the relationship between anxiety and patient satisfaction.Patients' were asked to answer STAI I and STAI II testing and section QoR-40 test that measures the quality of post-operative recovery were asked to complete.Values in the preoperative period STAI I, STAI I and STAI II that the higher I values decreased in the postoperative period. Preoperative anxiety in patients with serious condition in question is understood as causes of concern related to the preoperative anesthesia after surgery oversleep oneself, has been identified as post-operative pain and nausea and vomiting. In our study, preoperative and postoperative anxiety levels established a relationship between the levels of satisfaction.