Ventilatör ilişkili pnömonilerde risk faktörlerinin saptanması ve ventilatör ilişkili pnömonilerin önlenmesinde eğitimin etkisinin araştırılması
Determination of the risk factörs for ventilatör associated pneumonia and an investigation of the contribution made by education to their prevention
  1. Tez No: 308198
  2. Yazar: HAVA AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜRDAL YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Mekanik ventilatör (MV) uygulaması, kritik hastalara ileri düzeyde destek verilen yoğun bakım ünite (YBÜ)'lerinde gerektiğinde uygulanan hayat kurtarıcı invaziv bir girişimdir. Bununla beraber MV'nin komplikasyonu olan ventilatör ilişkili pnömoni (VİP) yüksek morbiditesi ve mortalitesi nedeni ile önlenmesi gereken önemli bir hastane infeksiyonudur.Çalışmamızda Anestezi ve Reanimasyon YBÜ'de MV'e bağlı takip edilen hastalarda VİP gelişimine neden olan risk faktörleri ve eğitim çalışmalarının VİP hızına etkisi araştırıldı.Çalışmada eğitim öncesi dönemde 91 hasta mekanik ventilatöre bağlı takip edildi. 706 ventilatör gününde 22 VİP gelişimi izlendi ve VİP hızı 31.2/1000 idi. Eğitim sonrası dönemde ise 84 hasta mekanik ventilatöre bağlı takip edildi.
Özet (Çeviri)
Mechanical ventilation is a life-saving invasive procedure implemented when necessary in intensive care units where advanced support is provided for critically ill patients. Ventilator-associated pneumonia (VAP), a complication of mechanical ventilation, is a nosocomial infection that needs to be prevented because of its high morbidity and mortality.In this study, patients monitored in the Anesthesiology and Reanimation ICU were investigated for risk factors for VAP and the effect of education on VAP rates.91 patients on mechanical ventilation were followed and twenty-two cases of VAP were observed for a period of 706 days of ventilation before education and VAP rate was 31.2/1000. After education, 84 patients on mechanical ventilation were followed, and 19 cases of VAP were observed for a period of 906 days of ventilation, and VAP rate was 21.0/1000.