İnoperabl akciğer kanserli olgularda difffüzyon ağirlikli mr görüntülemenin prognostik rolü
The role of difussion weighted mri in patients with inoperable lung cancer
- Tez No: 308202
- Danışmanlar: PROF. DR. POLAT KOSUCU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışma; Evre III-IV akciğer kanserinde kemoterapi yanıtını değerlendirmede DA MRG'nin rolünü araştırmayı amaçlamaktadır.Çalışmamıza Haziran 2009 - Haziran 2011 tarihleri arasında patolojik olarak akciğer kanseri tanısı konulmuş evre III-IV hastaların kemoterapi(KT) öncesi ve 3. kür sonrası ADC değerleri ölçüldü. Çalışmaya KT öncesi kitle uzun boyutu 1 cm nin altında olan hastalar dahil edilmedi. Difüzyon MRG ile eşzamanlı olarak RECIST kriterlerine göre kitlenin en uzun boyutu esas alınarak KT sonrası kitle cevabı değerlendirildi. Çalışma retrospektif olarak gerçekleştirildi. İlk KT den önceki 1 hafta ve 3. KT den sonraki 3. hafta içerisinde toraks MRG tetkiki yapılmış olan hastaların toraks MRG tetkikleri ve difüzyon ağırlıklı MR görüntüleri iş istasyonunda incelendi. Diffüzyon ağrlıklı görüntülerde b faktörü 0, 50, 400 sn / mm² olarak seçildi. Çalışma retrospektif olarak yürütüldü.Hastaların yaş ortalaması 61.8 yıl idi ve 25 hasta erkek cinsiyetindeydi. Hastalardan 19'u küçük hücreli dışı akciğer karsinomu(KHDAK) tanısı alırken, kalan 8 hasta küçük hücreli akciğer kanseri(KHAK) tanısı almıştı. Kemoterapi öncesi ortalama ADC değeri 1,98 (±71) x 10?³ iken, kemoterapi sonrası ADC değerleri 2,26 (±99) x 10?³ olarak saptandı ( P > 0.05 ). KHDAK tanısı alanlarda kemoterapi öncesi ortalama ADC değeri 1,90 (±61) x 10?³ iken, kemoterapi sonrası ADC değerleri 2,11 (±98) x 10?³ olarak saptandı ( P>0.05 ).KHAK tanısı alanlarda kemoterapi öncesi ortalama ADC değeri 219 (±91) iken kemoterapi sonrası ADC değerleri 2,63 (±97) x 10?³ olarak saptandı. Tümör çapına göre yanıt değerlendirmesi yapıldığında; kemoterapiye yanıt verenlerde KTÖ ADC değerleri 1,79 (±51) x 10?³ iken KTS 2,12 (±81) x 10?³ idi( P>0.05 ).Çalışmamızda kemoterapi sonrası ADC değerlerinde artış olmasına rağmen anlamlı fark saptanmadı. Hasta sayısının azlığı ve tümör tiplerinin homojen olmaması çalışmamızda bu sonuçları etkilemiş olabilir. Ancak yine de ADC'nin kemoterapi yanıtını değerlendirmedeki gerçek rolünü tespit etmek için daha geniş serili çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the value of diffusion-weighted imaging (DWI) in monitoring and predicting lung cancer response to chemotherapy.Twenty-nine patients pathologically diagnosed as lung cancer were included in this study, all of whom received both conventional MRI and DWI examinations one week before and after 3 cykle chemotherapy. The study was conducted between June 2009 - June 2011. Those smaller than 1 cm in diameter were excluded from the study. Diffusion MRI according to RECIST simultaneously with the mass audience response after chemotherapy was evaluated on the basis of the longest dimension. The retrospective study was performed. Diffusion-weighted MR images were acquired with a b factor of 0, 50, and 400 s/mm² using single-shot echo-planarsequence.The mean age was 61.8 years and 25 patients was males and 19 non-small cell lung cancer (NSCLC), while the remaining 8 patients with small cell lung cancer (SCLC) was diagnosed. The mean ADC value before chemotherapy, 1,98 (± 71) x 10?³ , whereas ADC values after chemotherapy in 2,26 (± 99) x 10?³ , respectively (P> 0.05). The mean ADC value in the diagnosis of NSCLC before chemotherapy, 1,90 (± 61) x 10?³ , while ADC values after chemotherapy 2,11 (± 98) x 10?³ , respectively (P> 0.05). SCLC patients prior to chemotherapy, the mean ADC value was 219 (± 91), whereas ADC values after chemotherapy was 2,63 (± 97) x 10?³ (P> 0.05).Tumor response evaluation was done according to the diameter; chemotherapy responders ADC values before chemotherapy 1,79 (± 51) x 10?³ while the after chemotherapy 2,12 (±81)x10?³ (P>0.05).In our study, despite the increasing ADC values were not significantly different after chemotherapy. These results may have influenced due to limited number of patients and tumor type is not a homogeneous study. ADCs actual role in evaluating response to chemotherapy, we think that are needed to prospective large series