Pulsatil oküler kan akımı ile glokom progresyonu arasındaki ilişki
The relationship between pulsatile ocular blood flow and glaucoma progression
- Tez No: 308234
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL İBRAHİM İMAMOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Pulsatil oküler kan akımı ile glokom progresyonu arasındaki ilişkiyi araştırmakMateryal ve Metod: Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı glokom biriminde 2008-2010 yılları arasında takip edilen, yaşları 19-77 arasında değişen, primer açık-açılı glokom (PAAG), oküler hipertansiyon (OHT), normotansif glokom (NTG) tanısı konan ve sağlıklı kontrol grubundan oluşan toplam 117 olgunun 234 gözü prospektif çalışma kapsamında değerlendirildi. Tüm olguların 0. ay, 3. ay, 6. ay ve 9. aylarda GİB ölçümleri yapılarak, görme alanları değerlendirildi. Perimetrik MD ve PSD değerleri kaydedildi. Hastalara her vizitte Stratus OCT cihazı ile ortalama retina sinir lifi tabakası kalınlığı (RSLTK) analizi ve oküler kan akımı analiz cihazı (Paradigm Medical, Utah, ABD) ile en yüksek göz içi basıncı (max. GİB), en düşük göz içi basıncı (min.GİB), ortalama göz içi basıncı (ort. GİB), pulsatil oküler kan akımı (POKA), en yüksek net içe akım (MNI), pulsatilite denklik indeksi (PEQ), içe akım süresi oranı (IDR) değerleri ölçüldü ve veriler kaydedildi. Sonrasında seanslar arasındaki farklar istatistiksel olarak karşılaştırıldı.Bulgular: Yaş ortalamaları 46.98±14.78 (19-77) olan çalışmadaki olguların 73'ü kadın (%62.4), 44'ü erkek (%37.6) idi. 0., 3., 6. ve 9. aylarda yapılan ölçümlerde PAAG'li olgulardan elde edilen ortalama GİB değerleri sırasıyla 16.52, 16.05, 16 ve 16 mmHg; OHT'li olgulardan elde edilen ortalama GİB değerleri sırasıyla 23.34, 23.26, 22.66 ve 22.89 mmHg; NTG'li olgulardan elde edilen ortalama GİB değerleri sırasıyla 14.61, 14.7, 14.76 ve 14.44mmHg; kontrol grubuna ait ortalama GİB değerleri sırasıyla 13.43, 13.21, 13.36 ve 13.36 mmHg idi. .
Özet (Çeviri)
Purpose: To investigate the relationship between pulsatile ocular blood flow (POBF) and glaucoma progressionMaterial and Method: Totally 234 eyes of 117 patients with primary open-angle glaucoma (POAG), ocular hypertension (OHT), normotensive glaucoma (NTG) and healthy volunteers between the ages of 19-77 have enrolled in this prospective study. Participants have been followed between the years 2008-2010 in the Karadeniz Technical University, Faculty of Medicine, Department of Ophthalmology. Intraocular pressure (IOP) measurements and visual field (VF) analysis were done at baseline, 3rd, 6th and 9th months. Mean Deviation (MD) and Pattern Standart Deviation (PSD) values were documented. Peripapillary nerve fiber layer analysis (RNFL) was done at each visit with Stratus optical coherence tomography. Maximum intraocular pressure (max. IOP), minimum intraocular pressure (min. IOP), mean intraocular pressure (mean IOP), POBF, maximum net inflow (MNI), pulsatility equivalence index (PEQ), inflow duration ratio (IDR) were measured at baseline, 3rd month, 6th month and 9th month using ocular blood flow device (Paradigm Medical, Utah, USA) and the differences were compared statistically.Results: The mean age of participants was 46.98±14.78 (19-77) in which 73 (%62.4) were female and 44 (37.6 %) were male. The mean IOP values measured at baseline, 3rd, 6th and 9th months were 16.52, 16.05, 16 and 16 mmHg respectively in POAG group. These levels were 23.34, 23.26, 22.66 and 22.89 mmHg in OHT group; 14.61, 14.7, 14.76 and 14.44 mmHg respectively in NTG group; 13.43, 13.21, 13.36 and 13.36 mmHg respectively in normal subjects. Mean RNFL measurements at baseline, 3rd, 6th and 9th months were 104.96, 105.01, 104.73 and 104.47 micron respectively in POAG group. These levels were 125.17, 124.77, 125.89 and 126.8 micron in OHT group; 99.47, 97.97, 95.36 and 95.44 micron in NTG group; 130.46, 132.75, 134.5 and 133.86 micron in normal subjects respectively.