Diyabetik retinopatili hastalarda panretinal fotokoagülasyonun pulsatil oküler kan akımına etkisi
The effect of panretinal photocoagulation on pulsatile ocular blood flow in diabetic retinopathy
- Tez No: 260636
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADEM TÜRK, PROF. DR. NURETTİN AKYOL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Proliferatif diyabetik retinopatili hastalarda panretinal fotokoagülasyonun pulsatil oküler kan akımına etkisini araştırmakMateryal ve Metod: Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı retina biriminde 2008-2010 yılları arasında takip edilip panretinal fotokoagülasyon uygulanılan yaşları 26-75 arasında değişen proliferatif diyabetik retinopatili 27 hastanın toplam 40 gözü çalışmaya alındı. Her gözde PRP 3 seansta tamamlandı. Seanslar öncesi ve PRP sonrası 1. ayda olmak üzere toplam 4 kez Pulsatil Oküler Kan Akımı cihazı (Paradigm Medical, Utah, ABD) ile en yüksek göz içi basıncı (max. GİB), en düşük göz içi basıncı (min. GİB), ortalama göz içi basıncı (ort. GİB), atım amplitüdü (PA), atım volümü (PV), pulsatil oküler kan akımı (POKA), en yüksek net içe akım (MNI), pulsatilite denklik indeksi (PEQ), içe akım süresi oranı (IDR) değerleri ölçüldü ve seanslar arasındaki farklar istatistiksel olarak karşılaştırıldı.Bulgular: Yaş ortalamaları 57.37±11.14 (26-75) olan çalışmadaki olguların 15'i kadın (%55.6), 12'si erkek (%44.4) idi. 1., 2., 3. ve 4. ölçümde elde edilen ortalama GİB değerleri sırasıyla 20.44, 18.02, 17.97, 18.49 mmHg; PA değerleri 4.23, 3.19, 2.97, 2.78 mmHg; PV değerleri 6.89, 6.09, 5.62, 5.27 µl; POKA değerleri 21.86, 18.1, 17.42, 15.89 µl/dk; MNI değerleri 2374.13, 2110.5, 1927.85, 1767.7; PEQ değerleri 2.83, 2.91, 2.87, 2.91; IDR değerleri 43.18, 42.75, 43.58, 42.75 idi.
Özet (Çeviri)
Purpose: To investigate the effect of panretinal photocoagulation on pulsatile ocular blood flow in patients with diabetic retinopathy.Material and Method: Totally, 40 eyes of 27 patients with proliferative diabetic retinopathy between the ages of 26-75, who have been followed by the retina unit of the department of ophthalmolgy of Karadeniz Technical University between 2008-2010 and applied photocoagulation were enrolled in the study. PRP was completed in three sessions in each eye. The values of the maximum intraocular pressure (max. IOP), minimum intraocular pressure (min. IOP), mean intraocular pressure (mean IOP), pulse amplitude (PA), pulse volume (PV), pulsatile ocular blood flow (POBF), maximum net inflow (MNI), pulsatility equivalence index (PEQ), inflow duration ratio (IDR) were measured four times (before the sessions and on the first month after PRP), using ocular blood flow device (Paradigm Medical, Utah, USA) and the differences were compared statistically.Results: The mean ages of cases was 57.37±11.14 (26-75), 15 (55.6 %) were female and 12 (44.4 %) were male. The mean IOP values acquired in the 1st, 2nd, 3rd and 4th measurements were 20.44, 18.02, 17.97, 18.49 mmHg; PA values were 4.23, 3.19, 2.97, 2.78 mmHg; PV values were 6.89, 6.09, 5.62, 5.27 µl; POBF values were 21.86, 18.1, 17.42, 15.89 µl/dk; MNI values were 2374.13, 2110.5, 1927.85, 1767.7; PEQ values were 2.83, 2.91, 2.87, 2.91; IDR were 43.18, 42.75, 43.58, 42.75, respectively.Conclusion: In cases with PDR to whom panretinal photocoagulation were applied, the POBF values decreased independently of the intraocular pressure changes.