Sirotik hastalarda özafagus varislerin tespitinde çok kesitli bilgisayarlı tomografi ile endoskopinin karşılaştırılması
Comparison of computed tomography and endoscopy in detecting esophageal varices in cirrhotic patients
- Tez No: 308243
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. AYŞEGÜL CANSU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
AMAÇ: Çok kesitli bilgisayarlı tomografinin (ÇKBT) özafagus varislerinintanısındaki rolü ve efervesan granül kullanılımının tanısal etkinliğine olan katkısınındeğerlendirilmesiGEREÇ VE YÖNTEM: Mayıs 2009 ve Kasım 2010 tarihleri arasında KaradenizTeknik Üniversitesi Farabi Hastanesi Gastroenteroloji ve Enfeksiyon Hastalıklarıpolikliniklerinde değerlendirilip siroz tanı ve ön tanıları alarak Gastroenteroloji Ana BilimDalında üst gastrointestinal endoskopik incelemesi yapılan yaşları 21 ile 87 arasındadeğişen (ortalama 57.84) 23'ü kadın (%46) 27'si erkek (%54) 50 olguya 4 hafta içerisindeünitemizde üst abdomen BT tetkiki yapıldı. Hastalardan 26 tanesinde üst abdomen BTtetkiki öncesinde özafagus lümenini genişletmek amaçlı efervesan granül kullanıldı ; 24hastada efervesan granül kullanlmadı.Tüm hastaların üst gastrointestinal endoskopik inceleme raporları ve üst abdomenBT tetkiki bulguları karşılaştırıldı. ÇKBT tetkikinde efervesan kullanılan ve kullanılmayanhastaların görüntüleri değerlendirilip iki yöntemin tanısal etkinlikleri arasındaki farkınistatiksel analizi için Ki-kare testi kullanıldı.BULGULAR: Çalışmamıza dahil ettiğimiz 50 sirotik hasta için üst gastrointestinalendoskopik incelemeyi ; özafagus varisleri için altın standart olarak kabul ettiğimizdeÇKBT ile özafagus distal ucundaki varisleri saptamada duyarlılık % 89, özgüllük % 85,(+) kestirim değeri %94, (-) kestirim değeri % 73 olarak bulunmuştur.Efervesan granül kullanılan hastalardan elde ettiğimizde ÇKBT görüntüleri ileözafagus distal ucundaki varisleri saptamada duyarlılık % 100, özgüllük % 71, (+)kestirim değeri % 90 , (-) kestirim değeri % 100 olarak bulunmuştur.Efervesan granül kullanılmayan 24 hastadan elde ettiğimizde ÇKBT görüntüleri ileözafagus distal ucundaki varisleri saptamada duyarlılık % 77, özgüllük % 100, (+)kestirim değeri %100 , (-) kestirim değeri % 60 olarak bulunmuştur.Efervesan kullanan hasta grubu ile kullanmayan grup arasında istatiksel olarakanlamlı fark saptanmadı (P=0.155) .SONUÇ: ÇKBT tetkiki özafagus varislerinin tanısında ve takibinde üstgastrointestinal endoskopiye alternatif olarak kullanılabilecek bir görüntüleme yöntemidir.
Özet (Çeviri)
PURPOSE: The role of multislice computed tomography in detecting eusophagealvarices and assesment of additional contrubition of effervescent granule usage in multislicecomputed tomography? s diagnostic efficiencyMATERIALS AND METHODS: Between may 2009 and november 2010, 50patients ( 23 female and 27 male; age range, 21-87 years; mean age, 57.84 years)diagnosed or preliminary diagnosed as cirrhosis after undergoing clinical assessment inKaradeniz Technical University Farabi Hopsital Gastroenterology and İnfectious DiseasesPoliclinics and underwent upper gastrointestinal (GI) tract endoscopic examination inGastroenterology Department were included in the study. Upper abdominal MDCT wasperformed to these patients within four weeks. Effervescent granule is used in 26 patientsfor esophageal dilatation before upper abdominal CT examination; whereas not used in 24patients.All of the patients? upper GI tract endoscopic examination reports and upperabdominal CT examination reports are compared. MDCT examination images of patients,who used and didn?t use effervescent, are assessed and Chi square test is used for statisticalanalysis of the two method?s diagnostic efficiency.SIGNS: For 50 cirrhotic patients included in our study; when upper GI tractendoscopic examination is accepted as gold standart for esophageal varices; MDCT has89 % sensitivity, 85% specitificity, 94 % positive predictive value, 73 % negativeprediktif value in detecting distal esophageal varices.With images acquired from patients who used effervescent; MDCT has 100%sensitivity, 71% spesitificity , 90% positive predictive value , 100 % negative predictivevalue in detecting distal esophageal varices. Detecting distal esophageal varices withMDCT images acquired from patients who didn?t use effervescent has; 77 % sensitivity,100 % spesitificity ,100 % positive predictive value , 60 % negative predictive valueThere was no statistically significant difference between two groups; who used anddidn? t use effervescent (P=0.155).RESULT: MDCT examination in is an alternative method to upper GI tractendoscopy in diagnosis and follow-up of esophageal varices.