Epileptik çocuklarda valproat ve topiramat kullanımının postprandial serum insülin, leptin, nöropeptid y ve ghrelin düzeyleri üzerine etkileri
In epileptic children effects of valproat and topiramat on postprandial serum insulin, leptin, noropeptid y and ghrelin concentration
  1. Tez No: 308258
  2. Yazar: NAFİYE POLAT ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ CANSU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Epilepsi tedavisinde ba?lıca seçenek olan antiepileptik ilaçlar (AE?) uzun süreler hatta bazen hayat boyu kullanılmakta ve genellikle birden fazla ilaç kullanımı gerekmektedir. Bu durum çe?itli yan etkilerin ortaya çıkmasını da kaçınılmaz kılmaktadır. Çocuklukta ve adolesan dönemde organizmada önemli dinamik süreçler ya?anmaktadır. Bu dönemdeki yan etkiler de özellikle önem ta?ımakta, ciddi ve kalıcı sonuçlara yol açabilmektedir.AE?'lar ile vücut ağırlığı arasındaki ili?kiye dair kanıtlar giderek artmaktadır. Bu çalı?mada değerlendirilen valproik asit (VPA) kilo alımına, topiramat (TPM) ise kilo kaybına neden olmaktadır. Ancak altta yatan mekanizmalara ili?kin bilgiler sınırlıdır. Mekanizmada rolü olan hormonlara ili?kin deneysel ve klinik çalı?malar sürmektedir.Bu çalı?mada, topiramat veya valproik asit monoterapisi alan epilepsili çocuklarda insülin, leptin, nöropeptit Y ve ghrelin düzeylerinin ve kahvaltı sonrası deği?imlerinin incelenmesi ve sonuçların kontrol grubu ile kıyaslanması planlanmı?tır. TPM veya VPA kullanımı ile adı geçen hormonların nasıl etkilendiklerini saptamak amaçlanmı?tır.Çalı?ma Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Nöroloji polikliniğine ba?vuran ve ?LAE-1989'a göre idiyopatik jeneralize veya lokalizasyonla ili?kili idiyopatik epilepsi tanısı almı? olan 48 hasta ve sağlam çocuk polikliniğine ba?vuran 25 kontrol ile yapılmı?tır. En az 6 aydır VPA (n=25) veya TPM (n=23) monoterapisi alan hastalarda ayrıntılı öykü alınmı?, fizik ve nörolojik muayenesinin tam yapılmı? olması ve tam kan sayımı, karaciğer fonksiyon testleri dahil rutin biokimya tetkiklerinin, EEG, MRG gibi epilepsi takibinde rutin olarak yapılan tetkiklerinin eksiksiz olması ?artı aranmı?tır.Hasta ve kontrol gruplarında ya?, boy, ağırlık ve VK? açısından, TPM veya VPA alan hastaların tedavi süreleri ve vücut ağırlıkları deği?imi açısından fark saptanmamı?tır.VPA grubunda açlıkta ve postprandiyal yüksek insülin düzeylerine kar?ılık kan ?ekerinin dü?ük olmaması insülin direncine i?aret olarak değerlendirilmi?tir. VPA grubunun leptin ve NPY düzeyleri de yüksek bulunmu?tur. Ghrelin düzeylerinde hasta gruplarında kontrole göre önemli bir fark saptanmamı?tır.AE?'ların vücut ağırlığı üzerine etkilerini ve mekanizmaları bilmek özellikle geli?im çağındaki çocukların ilaç yan etkilerine bağlı istenmeyen sonuçlardan korunması için büyük önem ta?ımaktadır.
Özet (Çeviri)
Antiepileptic drugs (AED), which are the first choice in the treatment of epilepsy, are used for a long time, even lifelong, and usually multidrug use is required; thus, various side effects are inevitable. Substantial dynamic processes are experienced during childhood and in adolescent period. Side effects in these periods are particularly important and may lead to severe and permanent outcomes.Evidences concerning the association between AEDs and body weight are gradually increasing. Valproic acid (VPA), which has been evaluated in the present study, causes weight gain, whereas topiramate (TPM) causes weight loss. However, information about underlying mechanisms is limited. Experimental and clinical studies on hormones that play a role in the mechanism are ongoing.In the present study, it was planned to investigate the insulin, leptin, neuropeptide Y, and ghreline levels and the change after breakfast in the children with epilepsy that were receiving topiramate or valproic acid monotherapy, as well as to compare the results with those of the control group. It was aimed to determine how the above-mentioned hormones are affected with TPM or VPA use.The present study included 48 patients that presented to Karadeniz Technical University Medical Faculty Pediatric Neurology Department and diagnosed with idiopathic generalized or idiopathic localization-related epilepsy according to ILAE-1989, as well as 25 controls that presented to the Healthy Child outpatient clinic. Detailed anamnesis was obtained from those receiving VPA (n=25) or TPM (n=23) monotherapy for at least six months, and complete physical and neurological examination, compete blood count, routine biochemical analyses including hepatic function test, and routine examination for epilepsy monitoring including EEG and MRI are required.No difference was determined between the patient and control groups in terms of age, height, weight and BMI, as well as between the patients receiving TPM or VPA in terms of therapy duration and changes in body weight.Blood glucose levels' not being low despite high fasting and postprandial insulin levels in the VPA group was considered as insulin resistance. Leptin and NPY levels were also found high in the VPA group. No significant difference was identified between the patient groups and the controls in terms of ghreline levels.Being aware of the effects and mechanisms of AED on body weight is of great importance because of protecting the children in developmental period in particular from unintended results due to side effects of these drugs.