Mezial temporal epilepsi hastalarında farklı MR görüntüleme tekniklerinin epileptojenik odak lokalizasyonu ve lateralizasyonu açısından karşılaştırılması
Comparison of different MR imaging techniques in localization and lateralization of patient with mesial temporal lobe epilepsy
  1. Tez No: 308265
  2. Yazar: BÜLENT ERYURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. A. YUSUF ÖNER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmanın amacı, mezial temporal lob epilepsi (MTLE) hastalarında, hipokampal hacim ölçümü, MR Spektroskopi, DDK ve pASL Perfüzyon MR tekniklerinin epileptojenik odağın lokalizasyonu ve lateralizasyonuna katkılarını araştırmaktır.Epilepsi cerrahisi öncesi 3 Tesla MR ünitesinde değerlendirilen dirençli MTLE'li 42 hasta ve 11 kontrol olgu retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Video EEG monitorizasyonu ve/veya PET BT'ye göre belirlenen patolojik ve kontrol hipokampus grupları hipokampal hacim ölçümü, MR Spektroskopi'de elde edilenNAA/Cre, NAA/Cho ve NAA/Cho+Cre oranları, pASL ve DDK perfüzyon MR teknikleriyle elde edilen rölatif CBF ve CBV değerleri lateralizasyon açısından karşılaştırılmıştır. Tüm yöntemlerin patolojik ve kontrol hipokampusu ayırt etmede kullanılacak en iyi kesim noktası ve bu noktaya göre performans gösterge yüzdeleri istatiksel olarak hesaplanmıştır. Ayrıca, elde edilen en iyi kesim noktaları ve asimetri indeksleri kullanılarak `MR (+) MTLE', `MR (-) MTLE' ve `bilateral MTLE' gruplarında performans gösterge yüzdeleri hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to analyse the hippocampal volumemeasurement, MR Spectroscopy, DSC and pASL Perfusion MR techniques in localization and lateralization of epileptogenic focus in patients with mezial temporal lobe epilepsy (MTLE).42 patients with medically refractory temporal lobe epilepsy whounderwent preoperative evaluation and 11 normal controls were studied retrospectively. Pathologic and control hippocampus that was determined by Video EEG monitorizing and/or PET CT, were compared in terms of hippocampal volume measurement, NAA/Cre, NAA/Cho and NAA/Cho+Cre ratios obtained from MR Spectroscopy, relative CBF and CBV values obtained from pASL and DSC perfusion MR techniques. Cut-off points and related percentage of performance indicators in all methods, that will be used for differantiate the pathologic and control hippocampus, were calculated statistically. Also, by using cut-off points and asymmetry index, percentage of performance indicators werecalculated in groups of MR (+) MTLE, MR (-) MTLE and bilateral MTLE.