Değişik nedenli denge bozukluğu olan nörolojik hastalar ile sağlikli bireylerde yürüme analizinin karşilaştirilmasi
The comparison of gait analysis between healty individuals and neurological patients having balance problems of various reasons
- Tez No: 308290
- Danışmanlar: PROF. DR. EGEMEN İDİMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Nöroloji, Physical Medicine and Rehabilitation, Neurology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nörolojik Fizyoterapi-Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Arka kordon, vestibüler sistem ve serebellar tutulumu olan hastalar ile sağlıklı bireylerde yürüme analizi sonuçlarını karşılaştırmak.Yöntem: Çalışmaya, Dokuz Eylül Üniversitesi Nöroloji Anabilim Dalı'nda uzman hekim tarafından nörolojik hastalık tanısı koyulan ve denge problemi olan 16 hasta ve 11 sağlıklı birey katılmıştır. Çalışmaya katılan olgulara, Tinetti Denge Ölçeği ve Yürüme Analizi Testi Dokuz Eylül Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksek Okulu Yürüme Analizi Laboratuarı'nda BTS Elite Sistem cihazıyla uygulanmıştır.Bulgular: Hasta ve sağlıklı bireylerin Tinetti Denge Ölçeği puanları sırasıyla 27.56 ± 0.72 ve 27.90 ± 0.30'dir. Yürüme Analizi Testi sonuçlarına göre ise, hasta grubu ile kontrol grubunun sol ayak bileği maksimum dorsifleksiyon değerleri sırasıyla 9.8 ± 5.81 ve 14.6 ± 3.78'dir. Sol ayak bileği maksimum plantarfleksiyon değeri hasta grupta -15.64 ± 7.91, kontrol grupta ise -8.64 ± 4.6 `dirSonuç: Hasta ve sağlıklı bireyler arasında Tinetti Denge Ölçeği puanlarında anlamlı bir fark saptanmamıştır (p>0.05). Yürüme Analizi Testi sonuçlarına göre ise, hasta grubu ile kontrol grubu arasında sol ayak bileği maksimum dorsifleksiyon ve maksimum plantarfleksiyon değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur (p0.05).
Özet (Çeviri)
Objective: To compare gait analysis between patients having posterior colon, vestibular system, cerebellar impairment and healthy individuals.Method: 16 Patients -who were diagnosed a neurological disease by neurologist at Dokuz Eylul University Department of Neurology- and 11 healthy individuals participated in this study. Tinetti Balance Scale and Gait Analysis were applied to all participants by using BTS Elite System in Dokuz Eylul University Physical Therapy And Rehabilitation Institution Gait Analysis Laborotary.Results: Tinetti Balance Scale scores of neurological patients and healty individuals are 27.56 ± 0.72 and 27.90 ± 0.30, respectively.According to the results of Gait Analysis Test, left ankle maximum dorsiflexion and maximum plantarflexion values are 9.8 ± 5.81 and 14.6 ± 3.78, respectively. Left ankle maximum plantarflexion value of patient group is -15.64 ± 7.91 and of control group is -8.64 ± 4.6.Conclusion: There was no significant difference between healthy individuals and neurological patients in Tinetti Balance Scale scores (p>0.05).