Anestezide bilinç düzeyi değişikliklerinin beyin biyofiziği yöntemleri ile irdelenmesi
Evaluating the level of consciousness with brain biophysics methods in anaesthesia
  1. Tez No: 308292
  2. Yazar: ALİ NECATİ GÖKMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ÖZGÖREN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Biyofizik, Anesthesiology and Reanimation, Biophysics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyofizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
Amaç: Bu tez çalışmasının amacı genel anestezi uygulamasında oluşan bilinç değişikliği düzeylerinin beyin dalgası dinamikleri üzerine etkilerini, kognitif beyin biyofiziği yöntemleriyle tanımlamaktır.Yöntem: Etik kurul izni ve aydınlatılmış onamları alınan 14 kişinin verisi değerlendirmeye alındı. Hastalara, rutin anestezi ve Bispektral İndeks (BIS) monitörizasyonu yapıldı. Elektroensefalografi (EEG) bonesi giydirildi ve işitsel uyarılma potansiyel (İUP) kayıtları için 40 kanallı dijital EEG cihazı ve uyaran ünitesi (EMISU) kullanıldı. İşitsel uyaranlar (1500-1600Hz, 85dB SPL) gürültü azaltıcı özelliği olan kulaklıkla uygulandı. Operasyon odasında hastanın başlangıç durumunda ilaçsız olarak (0µg/mL), bazal EEG aktivitesi ve İUP kayıtları alındı. Propofol Marsh ve arkadaşları tarafından geliştirilen farmakokinetik model temel alınarak, hedef kontrollü infüzyon cihazı ile propofol beyin konsantrasyonu (0,4, 0,8, 1,2, 1,6 ?g/mL) olacak şekilde infüze edildi. Bu infüzyon sırasında EEG aktivitesi ve İUP kayıtları alındı. Verilerin istatistiksel değerlendirilmesinde tek yönlü ANOVA kullanıldı.Bulgular: İUP (N1P2) genliği ilaç uygulanmayan oturumda 13,9 µV olarak bulundu. 0,4 ?g/mL doz seviyesinde 11,33 µV, 0.8 ?g/mL doz seviyesinde 6,00 µV, 1.2 ?g/mL dozunda 3,58 µV ve 1,6 ?g/mL dozunda 2,77 µV olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Objective: The purpose of the thesis is evaluating the level of consciousness with brain biophysics methods during general anesthesia.Method: Total of 14 subjects with an age range of 25-46 (mean 36.54) years participated in this study. The participants were patients undergoing a surgery protocol for lumbar disc hernia. The propofol administration was provided with a target controlled infusion (TCI) device (Fresenius Vial Orchestra Base Primea, Le Grand Chemin, France). Marsh model for calculation of brain dosage (effect-site) was used. Propofol dosages of 0.4, 0.8, 1.2, 1.6 ?g/mL were administered. For auditory evoked potentials (AEP) recording, a 40 channel data acquisition system (Scan 4.3, Neuroscan, Nuamps, USA) and embedded microcontroller stimulus unit (EMISU) were used. The auditory stimuli (1500-1600Hz, 85dB SPL) was applied with headphones which had noise cancellation feature (Creative HN- 700, Republic of Singapore). Central (C3, CZ, C4 electrodes) location was analyzed as region of interest. Additionally, the EEG epochs were set to -500ms prestimulus and +1000ms poststimulus period. BIS recording was performed using a bispectral index monitor (BIS Vista, Aspect Medical System Inc., MA, USA) with a sensor. In every five seconds BIS was recorded via USB interface. One-way ANOVA and posthoc Bonferroni correction were used for statistical analysis.Results: The amplitude of N1P2 was found to be 13.9 µV at 0.0 dosage (no-drug) level, 11.33 µV at 0.4 ?g/mL, 6.00 µV at 0.8 ?g/mL, 3.58 µV at 1.2 , and 2.77 µV at 1.6 ?g/mL dosage levels respectively. At no-drug dosage (0.0) level, AEP amplitude was significantly higher than of 0.8 ?g/mL dosage level (p2 ?g/mL propofol). However the present functional correlation between these two parameters may provide a suitable analysis platform to study the transition between consciousness states as well as their functional properties.