Öğrencilerin sınav türü tercih nedenlerini etkileyen bazı faktörlerin incelenmesi
Examination of causes of some of the factors which affect students? exam type preference
  1. Tez No: 308318
  2. Yazar: MEHMET TAHA ESER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURİ DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmada hem lise öğrencilerinin yazılı sınav, kısa cevaplı test, doğru yanlış testi ve çoktan seçmeli testi tercih nedenleri hem de öğrencilerin yazılı sınav, kısa cevaplı test, doğru yanlış testi ve çoktan seçmeli testleri tercih etme düzeyleri ve öğrencilerin bu tercihlerini yordayan değişkenlerin neler olduğu araştırılmıştır. Bu kapsamda lise öğrencilerinin sınavları tercih etme düzeylerini sürekli kaygı, öğrenme stratejileri, cinsiyet, sınıf ve öğrencinin en çok sevdiği alan değişkenlerinin ne düzeyde yordadığı ve ayrıca lise öğrencilerinin yazılı sınav, kısa cevaplı test, doğru yanlış testi ve çoktan seçmeli testleri tercih düzeylerinin öğrenme stilleri, anne eğitim düzeyi, baba eğitim düzeyi ve öğrencinin en çok tercih ettiği sınav türüne bağlı olarak önemli bir fark gösterip göstermediği araştırılmıştır.Araştırmanın örneklemini, Bartın ilinde eğitim öğrenim gören çeşitli liselerden(Bartın Davut Fırıncıoğlu Anadolu Lisesi, Köksal Toptan Anadolu Lisesi, Bartın Fen Lisesi, Bartın İmam Hatip Lisesi) 485'i kız 298'i erkek olmak üzere 783 öğrenci oluşturmuştur.Öğrencilere, `'Öğrenme Stratejileri Envanteri'', `'Öğrenme Stilleri Envanteri'', `'Sürekli Kaygı Envanteri'' ve araştırmacı tarafından hazırlanan `'Sınav Türü Tercih Nedenleri Envanteri'' uygulanmıştır.Veriler SPSS 15 Windows paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Analizlerde frekans analizi, tekrarlı veriler için varyans analizi, doğrusal regresyon analizi, çok değişkenli varyans analizi tekniği kullanılmıştır.Araştırmadan elde edilen bulgulara göre, yazılı sınavın en az tercih edilen sınav türü, doğru yanlış testinin ise en çok tercih edilen sınav türü olduğu belirlenmiştir. Yazılı sınav tercihini yordamada en fazla katkısı olan değişkenlerin öğrenme stratejilerinin kaygı boyutu, cinsiyet ve sınıf olduğu belirlenmiştir. Kısa cevaplı test tercihini yordamada en fazla katkısı olan değişkenlerin cinsiyet, öğrenme stratejilerinin kaygı boyutu, öğrenme stratejileri tutum boyutu olduğu belirlenmiştir. Kısa cevaplı test tercihini yordamada en fazla katkısı olan değişkenlerin cinsiyet, öğrenme stratejilerinin kaygı boyutu, öğrenme stratejilerinin tutum boyutu olduğu belirlenmiştir. Doğru yanlış testi tercih düzeyini yordamada en fazla katkısı olan değişkenlerin cinsiyet, öğrenme stratejileri tutum boyutu, öğrenme stratejileri kaygı boyutu olduğu belirlenmiştir. Çoktan seçmeli test tercihini yordamada en fazla katkısı olan değişkenlerin öğrenme stratejileri tutum boyutu, cinsiyet, öğrenme stratejileri kaygı boyutu olduğu belirlenmiştir. Öğrenme stillerinin sınav türü tercihleri üzerinde etkili olmadığı belirlenmiştir. Anne eğitim düzeyinin yazılı sınav, kısa cevaplı test ve çoktan seçmeli test tercihi üzerinde düşük düzeyde etkili olduğu belirlenmiştir. Baba eğitim düzeyinin kısa cevaplı test tercihi üzerinde düşük düzeyde etkili olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study; tha cause of preferences of high school students on the subjects of written examination, short ? answer test, true ? false test and multiple ? choice test is tried to be determined. It was investigated wheter there is a significant difference between students? levels of preferences on written examination, short ? answer test, true ? false test and multiple choice test. It was investigated that what level the variables of trait anxiety, learning strategies, gender, class and students? favourite branch predicted the preferences of levels of the students. In addition, it was investigated whether there is significant difference between preferences levels of high school students on written examination test, short ? answer test, true ? false test and multiple choice test depending on their learning styles, matemal education level of parents and the most preferred type of test by students.The students from various high schools in Bartın (Bartın Davut Fırıncıoğlu Anatolia High School, Köksal Toptan Anatolia High School and Bartın Religious Vocational High School) including 485 female, 298 male students consisted the sample of study.Learning Strategies Inventory, Learning Styles Inventory, Trait Anxiety Inventory and Reasons of Choice of Exam Types Inventory prepared by the researcher administrated to the students.The data were analyzed uisng SPSS 15 Windows package program. In the analysis; frequency analysis, analysis of variance for repeated measures, linear regression analysis, multivariate analysis of variance technique were used.According to the findings of the study, ıt was determined that written exam is the least preferred type of exam. It was was determined that true false test ıs the most preferred type of exam. The variables have the maximum contribution in the prediction of written exam preference are dimension of concern of the learning strategies, gender and class. It was determined that the variables has the maximum contribution in the prediction of short ? answer test preference are gender, the dimension of concern of learning strategies and the dimension of attitude of learning strategies. It was determined that gender, the dimension of attitude of learning strategies and the dimension of concern of learning strategies are the most contributing variables in the prediction of true ? false test preference. It was determined that gender, the dimension of attitude of learning strategies and the dimension of concern of learning strategies are the most contributing variables in the prediction of multiple choice test preference. It was determined that learning styles has no effect on preferences of exam types. It was determined that maternal education level has lower effect on the preferences of written examination, short ? answer test and multiple ? choice test.It was determined that the effect of paternal educational level is low on the preference of short answer test.