Lise öğrencilerinde mesleki olgunluğun yordayıcıları
Predictors of career maturity among high school students
- Tez No: 308319
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu araştırmada, cinsiyet, okul türü, sınıf düzeyi, aileden, arkadaştan ve öğretmenden algılanan destek değişkenlerinin lise öğrencilerinin mesleki olgunluk düzeylerini yordayıp yordamadığı incelenmiştir. Bu amaçla araştırma kapsamına, Ankara merkezinde bulunan ortaöğretim okullarında öğrenim gören 170 (%35,2) kız, 313 (%64,8) erkek olmak üzere toplam 483 öğrenci alınmıştır.Araştırmada lise öğrencilerinin mesleki olgunluk düzeylerini ölçmek için ?Mesleki Olgunluk Ölçeği (MOÖ)?; ailelerinden, arkadaşlarından ve öğretmenlerinden algıladıkları desteği ölçmek amacıyla ?Algılanan Sosyal Destek Ölçeği (ASDÖ-R)? kullanılmıştır. Öğrencilerin demografik nitelikleri hakkında bilgi toplamak amacıyla araştırmacı tarafından hazırlanan ?Kişisel Bilgi Formu? kullanılmıştır.Araştırmada lise öğrencilerinin mesleki olgunluk düzeyleri, aşamalı regresyon yöntemi ile analiz edilmiştir. Araştırmanın bulgularına göre, aile desteği, cinsiyet, öğretmen desteği ve arkadaş desteği değişkenleri mesleki olgunluğu manidar olarak yordamakta; sınıf düzeyi ve okul türü değişkenleri ise yordamamaktadır. Bulgular literatür ışığında tartışılmış ve Psikolojik Danışma ve Rehberlik alanında benzer konularda çalışma yapacak araştırmacılara önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this research, the prediction capacity of gender, school type, grade level, family support, peer support and teacher support variables on career maturity among high school students were examined. For this purpose, the sample of the study included totally 483 (170 female, 313 male) high school students educated in state schools located in the centre of Ankara.In this research the data was collected by ?Career Maturity Inventory (CMI)? which was used in order to measure the career maturity levels of the students, ?Perceived Social Support Scale-R (PSSS-R)? which was used in order to measure the social support levels of the students and ?Personal Information Questionnaire? which was developed in order to collect information about student?s gender, school type and grade level.In this research, predictors of career maturity among high school students were analyzed by Stepwise Regression technique. Major findings of this research were, family support, gender, teacher support and peer support predicted career maturity of high school students significantly. School type and grade level did not predict career maturity significantly. The findings were discussed in the light of related literature, and suggestion were made for the researchers who will study similar studies in the area of Psychological Counseling and Guidance.