Anı türü eserlerde İzmir
Memoirs in Izmir
- Tez No: 308364
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLGE ERCİLASUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
?Anı Türü Eserlerde İzmir? başlığını taşıyan bu çalışmada İzmir'in anılarda nasıl yer aldığı ele alınmıştır. Bu doğrultuda, 20. yüzyıldan başlamak üzere kronolojik sıra gözetilerek İzmir çerçevesinde dönemin edebiyat, sanat ve basın hayatını, Kurtuluş Savaşı yıllarını ve Mustafa Kemal Atatürk'ün İzmir'le bağlantısını, siyasi ve sosyal hayatı, kentin dokusunun ayrılmaz parçası olan Levanten dünyasını, yabancıların İzmir'e bakış açısını anlatan anılar ve mesleğinde büyük başarılara imza atmış İzmirli işadamlarının anıları incelenmiş ve anı türünün kent tarihi ile kültüründe rol aldığı kanıtlanmıştır. Ayrıca, aynı olayın farklı yazarlar tarafından ele alınmasının bir getirisi olarak yazarın bakış açısında meydana gelen değişikliğe dikkat çekilmiş ve anı türünde kişiselliğin yeri ve boyutları üzerinde durulmuştur. Buna ek olarak, İzmir'de geçen anıların kurmaca eserlere de ilham kaynağı olduğu saptanmış, anı-roman, belgesel roman ve anı-hikâye türlerinde anının önemi ortaya konmuştur. Anı türünün, İzmir kent tarihine ve kültürüne hizmet ettiği gerçeği kanıtlanmış ve anının hayatın her alanına yönelik bilgi verdiği somutlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis which is named ?Memoirs in Izmir? is aimed to define how Izmir is placed in memoirs. At that point, literature, art and publication life, The Turkish Independent War and Mustafa Kemal Ataturk?s connection with Izmir, political and social life, the Levantine world which is the main part of the city, foreigner?s point of view of the city and the business men who have huge success in their areas were examined in memoirs at the beginning of 20th century and according to chronologic order. The works of memoirs which have prominent and outstanding characteristics about Izmir were chosen from Tanzimat period to our time. It is proved that memoirs have importance in Izmir?s history and also in its culture. Thus, different writers who used same themes in their memoirs are showed different points of view to same events. So, writers? points of view differ from one to another and it is important for memoirs to show differentiation between writers and the place of their subjectivity. In addition, the events which are occurred in Izmir inspired the writers to write a fiction, so, it brings new genres which are named memoir-novel, documentary-novel and memoir-short story. The reality that memoirs have a huge importance in history and culture of the Izmir and all parts of the city life is proved by the work of memoirs. These works of memoirs were examined carefully in the light of content and the attitude of memoirists.