Günümüz sanatında biçem farklılıkları üzerinden yapıbozum stratejisi ve söylemi
Discourse and strategy of deconstruction in contemporary art within the context of style differences
- Tez No: 308365
- Danışmanlar: PROF. MÜMTAZ DEMİRKALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Modernizm ve postmodernizm yüzyılımızda düşünsel yönelimlerimizi önemli ölçüde etkilemiş ve bu süreç içersinde tarihsel eleştiri noktasını da önemli bir konuma yerleştirmiştir. Bu yönelişler politika, bilim, felsefe ve edebiyat alanlarını kapsadığı gibi sanat alanında köklü değişimlere yol açmıştır. Özellikle avangard hareketlerle başlayan ve çağdaş döneme uzanan bu çizgide sanatsal farklılıklar tüm bu sürecin dökümünü sunacaktır. Post-yapısalcılık ise bu sürecin belirteç konumunu üstlenecektir.Hedeflenen çalışmada, günümüz sanatında oluşan farklı paradigmalar, uzlaşımsal duyarlılıklarını kendi tanımları içine yerleştirmeleri, söküme alınan bir takım anlam dizgeleri bağlamında incelenerek; yapıt (biricik olan)- ürün(meta) karşıtlık ilişkisi bağlamında plastik anlatımlarla, konu örneklendirilmiştir.Belirlenen araştırma konusu kapsamında çeşitli bilgi ve uygulama kaynakları araştırılarak, varılmak istenen amaç doğrultusunda uygun görülen görsel ve kuramsal kaynaklar taranmış, belirlenen konu, seçilen görsel çalışmalarla örneklendirilerek çıkarımlarda bulunulmuştur.Uygulama sürecinde yeni yöntemlere açık olunarak amaca yönelik bir plastik yaklaşım oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
In our century, modernism and postmodernism became effective on our intellectual orientation and in this duration historical criticism`s point took an important place thanks to modernism and postmodernism. While these orientations and tendencies cover politics, science, philosophy and literature, at the same time they resulted with radical alterations. Artistic differences, which started especially with avant-garde movements and maintained until contemporary period, will provide documentations of all this duration. Post-structuralism will function as a marker of the duration.In targeted research, different paradigms of contemporary art, these paradigm?s placement of their conventional sensitivity into their definitions are examined within the lens of some deconstructed meaning systems thus the subject is exemplified by plastic expressions in the context of art work (unique one) and product (meta) antinomy.Within the determined research?s scope, several data and application resources were investigated, and concerning targeted point adequate visual and theoretical sources were overviewed, and inferences were made about the determined subject by exemplified via selected visual works.During the application process, a suitable plastic attitude which is oriented for the target was constituted by being receptive to new methods and experiments