The effect of similarities and differences between the economic systems of Turkey and the EU in translating EU texts
Türkiye?nin ve AB?nin ekonomik sistemleri arasındaki benzerliklerin ve farkların AB metinlerinin çevirisi üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 308394
  2. Yazar: ÇAĞLAR KÖK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYFER ALTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mütercim-Tercümanlık, Translation and Interpretation
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Avrupa Birliği (AB), üye devletlerin ekonomilerini ve ekonomik ilişkilerini düzenleyen bir örgüt olarak, diğer alanların yanı sıra ekonomi alanında da pek çok metin üretmektedir. Türkiye'nin ekonomik sistemi bazı noktalarda AB'nin ekonomik sistemi ile örtüşen ortak özelliklere sahiptir, diğer yandan AB'nin ekonomik sistemi Türkiye'nin ekonomik sistemine yabancı öğeler barındırmaktadır. Diğer bir değişle AB'nin ve Türkiye'nin ekonomik sistemleri arasında benzerlikler ve farklılıklar söz konusudur. AB'nin ürettiği ekonomi metinlerinin çevirisinde kullanılan yöntemler ise, bu dil dışı öğelerden etkilenmektedir. Bu çalışmada AB ile Türkiye'nin ekonomik sistemlerindeki farklılıkların ve benzerliklerin, AB metinlerin çevirilerinde kullanılan yöntemleri nasıl etkilediği incelenmiştir. Bu çalışmanın konusu, benzerliklerin olduğu noktalarda, yani ortak ve/veya evrensel terimlerin olduğu noktalarda hangi çeviri yöntemlerin, farklılıkların olduğu noktalarda, bir başka deyişle AB'ye özgü ve/veya ?ithal? terimlerin olduğu noktalarda hangi çeviri yöntemlerin kullanıldığıdır. Bu tezde, bahsi geçen ekonomi metinlerinin çevirileri Jean Paul Vinay ve Jean Darbelnet'in çeviri kuramı ışığında analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The European Union (EU) produces various texts in the field of economy as an organization which orchestrates and regulates the economic systems of the member states and the economic relations among them. On the one hand, as a candidate country Turkey?s economic system has some common points with the economic system of the EU. On the other hand, the EU?s economic system involves elements that are foreign to Turkey?s economic system. In other words, there are similarities and differences between the economic systems of the EU and Turkey. The methods used in translating the economic texts that are produced by the EU are influenced by these extralinguistic factors. In this thesis, how the similarities and the differences between the economic systems of the EU and Turkey effect the methods that are used in translating EU texts is analyzed. The subject of this thesis is related to translators? selection of certain translation methods in case of similarities, that is, when they encounter common and/or universal terms, and in case of differences, that is, when they encounter EUspecific and/or imported terms. In this thesis, the aforementioned texts have been analyzed in the light of the translation theory developed by Jean Paul Vinay and Jean Darbelnet.